Gratka dla melomanów i czcicieli Jana Pawła II

Tomasz Gołąb/KAI

publikacja 02.04.2013 13:06

Charytatywny koncert w 8. rocznicę śmierci papieża organizuje 3 kwietnia Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II. W programie utwory Antonio Vivaldiego oraz Astora Piazzolli. W przerwie koktajl oraz zbieranie cegiełek na działalność stowarzyszenia - stypendia i pobyt w Polsce studentów zza wschodniej granicy.

Gratka dla melomanów i czcicieli Jana Pawła II Koncert odbędzie się w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej Tomasz Gołąb/GN

Cztery pory roku Vivaldiego oraz Cztery pory roku z Buenos Aires Piazzolli wykona Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej Jana Lewtaka. Solistami są Krzysztof Jakowicz i Jarosław Żołnierczyk.

- To prawdziwa gratka dla melomanów: zestawienie czterech pór roku - tematu, który zainspirował Vivaldiego i Piazzollę - mówi KAI Ewa Bednarkiewicz, prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II. Wyznała, że w związku z wykonaniem utworu Piazzolli trzeba było sprowadzić z zagranicy jego partyturę. Filharmonia Narodowa udostępnia nieodpłatnie salę, artyści także grają koncert na zasadach charytatywnych. Początek o godz. 19. Ceny biletów po 40 i 50 zł, dla studentów przewidziane są zniżki.

Fundacja Jana Pawła II została powołana dekretem papieskim 16 października 1981 r. Jest to organizacja kościelna, non profit, której celem jest popieranie i realizacja inicjatyw o charakterze edukacyjnym, naukowym, kulturalnym, religijnym i charytatywnym, związanych z pontyfikatem Jana Pawła II.

Władzę zwierzchnią nad Fundacją sprawuje metropolita krakowski, ks. kard. Stanisław Dziwisz, a przewodniczącym Rady Administracyjnej jest kard. Stanisław Ryłko. Siedziba Fundacji mieści się w Watykanie. Funkcjonuje dzięki ofiarom dobroczyńców z Polski i z całego świata.

Celem Fundacji jest dokumentacja i studium oraz rozpowszechnianie nauczania Jana Pawła II, opieka nad polskimi pielgrzymami w Rzymie, pomoc stypendialna dla młodzieży z Europy Środkowo-Wschodniej.

Działalność Fundacji obejmuje m. in.: Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II, który gromadzi dokumenty dotyczące jego pontyfikatu i przekazuje jego dziedzictwo. Dzięki Ośrodkowi powstają publikacje, organizowane są sympozja, wystawy a także artykuły popularyzujące myśl i dzieło Jana Pawła II. Biblioteka Ośrodka liczy około 30 tysięcy woluminów udostępnianych do badań nad nauczaniem Jana Pawła II. Muzeum obejmuje dary, które pielgrzymi ofiarowali Janowi Pawłowi II. Dotychczas zinwentaryzowano około 10 tysięcy obiektów.

Fundacja Jana Pawła II przyznaje młodym ludziom z Europy Środkowo-Wschodniej stypendia umożliwiając kształcenie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem. Fundacja całkowicie pokrywa koszty edukacji i stypendia 138 studentów z 8 krajów, którzy otrzymują zakwaterowanie w Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie. Do tej pory ponad 700 stypendystów ukończyło studia licencjackie i magisterskie i powróciło do pracy w swoich krajach. Trzech z nich uzyskało już tytuł profesora, a 67 obroniło doktoraty.