Cukierek zamiast mandatu

jjw/PAP

publikacja 20.07.2013 18:42

W Warszawie trwają centralne obchody święta policji. Oprócz oficjalnych uroczystości zaplanowano wiele atrakcji dla mieszkańców.

Na placu Zamkowym policjanci opowiadali najmłodszym o swojej pracy, pokazywali samochody i sprzęt, który służy im na co dzień Na placu Zamkowym policjanci opowiadali najmłodszym o swojej pracy, pokazywali samochody i sprzęt, który służy im na co dzień
Joanna Jureczko-Wilk /GN

Centralne uroczystości odbyły się na Zamku Królewskim, gdzie przyznano odznaczenia i wręczono nominacje oraz na pl. Zamkowym. Wśród kilkudziesięciu wyróżnionych na Zamku Królewskim było czterech policjantów zaangażowanych w zatrzymanie podejrzanego o wywołanie 25 czerwca fałszywych alarmów bombowych w ponad 20 miejscach w całym kraju. Nagrodzeni to funkcjonariusze katowickiego CBŚ i Komendy Głównej Policji.

- Wypada podziękować tym ludziom, bo pracowali kilka dni i nocy bez wytchnienia - powiedział przed uroczystościami komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński. Podkreślił, że podlegli mu funkcjonariusze dziennie dokonują 17 tys. interwencji i 15 tys. kontroli.

W uroczystości na Zamku Królewskim wzięli udział m.in. szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz i szefowie służb mundurowych i specjalnych. Sienkiewicz zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich 23 lat zginęło blisko 170 policjantów - to kilka razy więcej niż żołnierzy na misjach zagranicznych.

Podczas spotkania Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński zauważył, że wśród wyróżnianych są też osoby spoza policji, które zostaną uhonorowane medalami "Za Zasługi dla Policji". – Jesteście państwo nieocenionymi przyjaciółmi naszej formacji. Dziękuję za wsparcie, którego nam udzielacie – podkreślił szef policji.
Wśród wyróżnionych medalem "Za Zasługi dla Policji" był biskup polowy WP Józef Guzdek, a także gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca Sił Powietrznych i Apoloniusz Tajner, trener oraz prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

W południe na Placu Zamkowym z udziałem Premiera Donalda Tuska, odbyła się promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i ślubowanie nowych policjantów ze stołecznego oddziału prewencji. W swoim przemówieniu premier zapewnił, że cięcia wydatków publicznych w ramach resortów praktycznie nie dotkną policji jako, że oszczędności nie mogą dotyczyć tego, co najważniejsze dla Polaków, czyli ich poczucia bezpieczeństwa. - Każdy obywatel w Polsce, który doświadczył czegoś złego od kogoś złego, myśli o was ciepło i z uznaniem - mówił premier do policjantów.

Na pl. Zamkowym policjanci prezentowali swoje samochody i sprzęt, którym posługują się na co dzień. Można było odwiedzić mobilny komisariat, wsiąść do policyjnego samochodu i zobaczyć pokaz robotów, które też służą w policji. W specjalnych namiotach przygotowano szereg atrakcji dla najmłodszych.

Jutro o godz. 9 w bazylice św. Krzyża w Warszawie biskup polowy przewodniczyć będzie Mszy św. w intencji policji. Po południu na Agrykoli odbędzie się piknik rodzinny i rozegrany zostanie mecz piłkarski między funkcjonariuszami z Polski i Niemiec.

Święto policji obchodzone jest 24 lipca. Tego dnia w 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie, 7 października 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.