Warszawa: pędzlem i słowem

Tomasz Gołąb

publikacja 14.01.2014 19:46

Badania i książka o zabytkowych więźbach dachowych kościołów warszawskich, cykl spotkań warsztatowych wokół wycinanki ludowej, czy scenariusz filmu dokumentalnego o roboczym tytule "Syrenka Picassa. Warszawa hiszpańska, Warszawa latynoamerykańska”. To kilka problemów, którymi będą zajmować się beneficjenci stypendiów artystycznych Warszawy.

Warszawa: pędzlem i słowem Stypendia przyznawane są osobom, które poprzez działalność w różnych obszarach twórczości przyczyniają się do upowszechniania i wzbogacania szeroko rozumianej kultury, również związanej z opieką nad zabytkami w Warszawie Tomasz Gołąb /GN

Esej "Klinika czasu. Opowieść o warszawskich zegarmistrzach”, pacynkowy teatrzyk wędrowny „Baśnie cygańskie”, „Nieznana Warszawa. Historia odczytana pod brukiem” – cykl zajęć edukacyjnych inspirowanych odkryciami archeologicznymi czy album fotograficzny o PKiN - to tylko niektóre z 25 problemów zgłoszonych do stypendiów artystycznych m.st. Warszawy. 

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz przyznała osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami na obszarze Warszawy stypendia na 2014 rok. Do stołecznego Biura Kultury wpłynęło 167 wniosków.

- Przyznawane od 2009 roku stypendia artystyczne to wspieranie Warszawy różnorodnej, nowoczesnej i kreatywnej. Cieszę się, że w wyniku realizacji tych programów zrealizowanych zostało wiele projektów i mogliśmy wesprzeć artystów i pasjonatów kultury - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.

System stypendialny pozwala realizować artystyczne projekty najbardziej obiecującym i oryginalnym twórcom nie reprezentującym żadnej instytucji czy organizacji pozarządowej. Od 2009 roku stypendia otrzymało 138 osób, łączna kwota przeznaczona na stypendia przekroczyła 2 mln zł.