Karty warszawiaka nielegalne?

Tomasz Gołąb /PAP

publikacja 20.02.2014 17:07

Stołeczny ratusz, Zarząd Transportu Miejskiego oraz Ministerstwo Finansów złamały ustawę o ochronie danych osobowych, wymieniając się danymi obywateli ws. Karty warszawiaka - uznał Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, który skontrolował te instytucje.

Karty warszawiaka nielegalne? GIODO kwestionuje tryb przekazywania informacji między ratuszem, ZTM i Ministerstwem Finansów Tomasz Gołąb /GN

GIODO rozpocznie niebawem postępowania administracyjne wobec ratusza, ZTM i MF, które zgodnie z ustawą mogą zakończyć się nakazem przywrócenia stanu zgodnego z prawem. - Efekty postępowania zapewne nie doprowadzą do zablokowania wydawania kart. Mogą jednak uniemożliwić korzystanie przez miasto z danych MF - powiedział PAP pełniący funkcję szefa GIODO Wojciech Wiewiórowski. - Rozważamy poważnie podjęcie działań w ramach procedur karnych, czyli przynajmniej poinformowanie organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w jednym bądź dwóch przypadkach - podkreślił Wiewiórowski.

ZTM przekazał do MF dane wszystkich osób, które mają spersonalizowane karty miejskie; także tych, które nie zamierzały wystąpić o Kartę warszawiaka. MF i ratusz zapewniają, że dysponują opiniami prawników, z których wynika, że postępowały właściwie. Natomiast ZTM informuje, że nadal będzie wydawał karty.

Ponadto GIODO zamierza powiadomić RPO, bo ma wątpliwości, czy w ogóle może istnieć karta skierowana tylko do mieszkańców danego miasta i czy nie jest to dyskryminacja niezgodna z prawem europejskim.

W uchwale Rady Warszawy dotyczącej karty zapisano dwa warunki jej otrzymania: zamieszkanie na terenie miasta oraz rozliczanie podatku PIT w tutejszym urzędzie skarbowym. 27 listopada 2013 r. ratusz i MF zawarły umowę dotyczącą weryfikacji uprawnień osób ubiegających się o Kartę warszawiaka. Na tej podstawie MF przekazało dane osobowe z krajowej ewidencji podatników, a ZTM - z rejestru spersonalizowanych warszawskich kart miejskich.

Rzeczniczka prasowa MF Wiesława Dróżdż powiedziała PAP, że po kontroli GIODO nie otrzymała żadnych informacji, które by wskazywały na jakiekolwiek nieprawidłowości. - Nasze wszystkie ekspertyzy prawne wskazują na prawidłowość postępowania Ministerstwa Finansów przy weryfikacji Karty warszawiaka - zapewniła. Podobne stanowisko zajmuje warszawski ratusz i ZTM.

W ciągu trzech miesięcy wdrażania Karty warszawiaka i Karty młodego warszawiaka odebrało ją ok. 251 tys. osób. Do urzędu wpłynęło 327 tys. wniosków o wydanie karty.