Katolickie Dni Filmowe

Tomasz Gołąb

publikacja 05.03.2014 13:44

Katastrofa smoleńska z perspektywy wiary, filmy o Janie Pawle II i żołnierzach wyklętych. 8 marca w Centrum Łowicka na Mokotowie startują VIII Katolickie Dni Filmowe, organizowane przez Fundację Św. Kazimierza Królewicza.

Katolickie Dni Filmowe

To wydarzenie od ośmiu lat gromadzi mieszkańców Warszawy na pokazach filmów, często niedostępnych w programowej ofercie kinowej i telewizyjnej.

W nawiązaniu do Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych sobotnie projekcje zaprezentują retrospektywny przegląd filmowego dorobku festiwalu  „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” z lat 2008-2013. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć 7 filmów dokumentalnych nagrodzonych bądź wyróżnionych na festiwalu NNW w Gdyni.

Przegląd otworzy dokument Iwony Bartólewskiej „Pamięć – Narodowe Siły Zbrojne”. Kolejne projekcje to „Wyrok śmierci” w reż. Ewy Szakalickiej i najnowszy film Arkadiusza Gołębiewskiego „Łączka” o pracach ekshumacyjnych na powązkowskiej Łączce. Po filmie zaplanowane jest spotkanie z Dariuszem Gołębiewskim, autorem filmu Łączka” i Dyrektorem Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

Kolejne filmy przeglądu to fabularyzowany dokument Grzegorza Królikiewicza „Mit o Szarym” i „Oberlangen” w reż. Małgorzaty Bramy, po którym przewidziane jest spotkanie z autorką filmu i jej gośćmi. W części wieczornej  zobaczymy 2 filmy: Pohańbiona godność” Dariusza Walusiaka i Elżbiety Jakimek-Zapart i „Klamra” w reż. Jędrzeja Lipskiego i Piotra Melecha.

Drugi dzień pokazów rozpoczną 2 filmy poświęcone papieżowi Janowi Pawłowi II: reportaż Krzysztofa Żurowskiego „Droga do Astany” i „Pójdź za mną”w reż. Wandy Różyckiej-Zborowskiej, filmowa zachęta do ponownego przemyślenia historii, którą  wspólnie przeżyliśmy z Papieżem Polakiem. Kolejne projekcje to „Biblio Ojczyzno moja” w reż. Marioli Kłos i  „Liban, Ziemia Świętych” w reż ks. Jarosława Cieleckiego, przybliżający m.in. postać świętego z Libanu Charbela.

W części wieczornej widzowie obejrzą film Agnieszki Porzezińskiej i Pawła Sobczyka „Tajemnica Tajemnic”, który ukazuje niezwykłe owoce zawierzenia kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. Jana Pawła II Matce Bożej oraz „Gdzie był Bóg w Smoleńsku” Grzegorza Górnego i Tomasza Terlikowskiego, w którym autorzy zestawiają fakty i zdarzenia, odczytują znaki, ukazując tragedię smoleńską z perspektywy wiary.

Ostatnią pozycją niedzielnego wieczoru będzie argentyński film fabularny „Akacje” w reż. Pablo Giorgelliego. To poetycki film drogi, opowieść o trudnej komunikacji z drugim człowiekiem, pokazująca, że wzajemne porozumienie rodzi się często nie tyle w wyniku słów, co drobnych gestów życzliwości.      

Wstęp na projekcje jest bezpłatny.

Szczegóły na stronie www.fundacjaswkazimierza.pl