Spa dla ducha

mm

publikacja 10.03.2014 13:42

Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem "40 dni na pustyni". Organizatorzy chcą przypomnieć, jak ważne w życiu człowieka są wartości duchowe.

Spa dla ducha Jedną z gwiazd będzie aktorka Stanisława Celińska. Razem z dyrektorem festiwalu Redbadem Klijnstra przygotowuje spektakl "Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu". Mariusz Majewski /GN

Plan jest bardzo ambitny. Organizatorzy chcą pokazać, że czas spędzony wspólnie na spektaklach, koncertach, dyskusjach oraz warsztatach poprzez swoje wartości uniwersalne, może być czasem refleksji dla każdego. A rozważania na poziomie filozoficznym, duchowym i kulturalnym mogą być swego rodzaju „spa dla ducha”.

Teatr

Na pierwszy plan mocno wybijają się propozycje teatralne. W ramach festiwalu zostanie zorganizowanych siedem spotkań teatralnych wokół siedmiu grzechów głównych. Siedmiu aktorów spotka się z siedmioma literatami. Każdy aktor wybierze grzech, z którego istotą będzie publicznie chciał się zmierzyć. Wspólnie w zaproszonym przez aktora literatem stworzą spektakl. Całość odbędzie się w miejscu, które uznają za odpowiednie do kontekstu. Będą mogli wciągać w rozmowę publiczność lub łączyć się z ludźmi będącymi w innych miejscach świata.

Obecność w tym projekcie potwierdzili: Katarzyna Herman, Ewa Dałkowska, Zdzisław Wardejn, Magdalena Kuta, Grzegorz Mielczarek, Maciej Kowalik oraz Tomasz Man, Ernest Bryl, Wojciech Tomczyk, Marek Kochan. Reżyseria: Redbad Klijnstra. Muzyka: Jan Duszyński. Scenografia i kostiumy: Joanna Kaczyńska.

Spa dla ducha   Szczegółowy program 6. edycji można znaleźć na stronie Gorzkiezale.pl/Program Materiały prasowe festiwalu.

Koncerty

Jedną z głównych gwiazd festiwalu będzie z pewnością Ewa Bem. Pierwsza dama polskiego jazzu razem z kompozytorem Andrzejem Jagodzińskim podejmą się jazzowej interpretacji tradycyjnych polskich pieśni pasyjnych. Inna muzyczna propozycja to koncert „Płaczcie anieli” w wykonaniu Joanny Słowińskiej. Składają się na niego pieśni pasyjne i wielkanocne, a także współczesne kompozycje wokół tajemnicy Wielkiego Piątku. Koncert miał swoją premierę w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

Na zakończenie festiwalu jest przewidziany koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. Muzyczne wydarzenie w barkowym wykonaniu planowane na Dworcu Centralnym już rozpala wyobraźnię.

Spotkania i debaty

W ramach Festiwalu przewidziano cykl rozmów z ludźmi kultury i sztuki (teatru, literatury, muzyki) oraz duchownymi na temat zagadnień takich jak zwątpienie, zagubienie, melancholia, cierpienie, Bóg, ale także o współczesne odczytanie grzechów, relacji sztuki i religii. W zależności od tematyki spotkaniom towarzyszyć będą projekcje filmowe, odczyty poezji. M.in.  zaplanowana rozmowa z reżyserem Grzegorzem Jarzyną wokół jego zainteresowania matafizyką i teologią, o zwątpieniu i poszukiwaniu, w kontekście jego sztuk teatralnych. Inni planowani goście to jeszcze: poetka Julia Hartwig, poeta Przemysław Dakowicz, ekonomista prof. Krzysztof Rutkowski, a także duchowni, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz czy związany ze środowiskiem Więzi ks. Andrzej Draguła.

Specjalnie dla dzieci

Z myślą o najmłodszych powstał pomysł zajęć edukacyjnych i plastycznych związanych z polskimi tradycjami wielkopostnymi i wielkanocnymi. Celem spotkania jest odtworzenie Jerozolimy z czasów Jezusa, budowa budynków, uliczek, fortyfikacji; nauka i wczucie się w realia czasów życia i śmierci Jezusa poprzez mądrą zabawę. Zajęcia poprowadzą architekci z grupy Archidzieciaki.

6. edycja Festiwalu Gorzkie Żale startuje 29 marca i potrwa do 13 kwietnia. Tutaj można znaleźć szczegółowy program  z datą i miejscem poszczególnych wydarzeń.