Strefa JPII, czuwania i dziękczynny koncert

Agata Ślusarczyk

publikacja 17.03.2014 17:54

Miasto przygotowuje się na kanonizację Jana Pawła II. Sprawdź, co będzie się działo?

Strefa JPII, czuwania i dziękczynny koncert - Chcemy pokazać, że Jan Paweł II był wielkim człowiekiem - mówił na konferencji prasowej Norbert Szczepański Agata Ślusarczyk /GN

- Chcemy pokazać, że Jan Paweł II był osobą, która miała realny wpływ na losy świata, działała na różnych płaszczyznach tj. polityka, kultura czy społeczeństwo, a także była obecna pośród nas, tu w Warszawie - powiedział na konferencji prasowej Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II i zapowiedział wydarzenia, które z okazji kanonizacji papieża Polaka przygotowała kierowana przez niego miejska instytucja.

Pierwszym ważnym momentem będą obchody 9. rocznicy śmierci Jana Pawła II. Uroczystości rocznicowe tradycyjnie odbędą się 2 kwietnia na pl. Piłsudskiego. Już od godz. 20 będzie można w rozstawionym na placu namiocie czuwać przy jego relikwiach, będą także świadectwa, koncert, a o godz. 21.37 zabrzmi utwór "Cisza”.

Tego samego dnia pod hasłem "Jeśli szukasz źródła, idź pod prąd” w środkach masowego przekazu rozpocznie się kampania społeczna, mająca na celu przypomnienie papieskiego przesłania zawartego w "Tryptyku rzymskim”. - Jan Paweł II nauczał, że aby osiągnąć coś wartościowego trzeba działać wbrew koniunkturze, iść pod prąd - wyjaśnia Szymon Pulcyn, kierownik Działu Upowszechniania. I zdradza, że kampania pokaże ojca świętego w zupełnie inny sposób, niż dotychczas.

Kolejną ważną datą w przygotowaniu do kanonizacji będzie 14 kwietnia. Tego dnia przy kościele św. Anny powstanie "Strefa Jana Pawła II” - namiot o średnicy 15 m, w którym odbywać się będą debaty, a wieczorem modlitewne czuwania zorganizowane przez warszawskie wspólnoty. Dyskusyjne spotkania na zasadzie "Dziedzińca dialogu” (spotkania osób o różnych poglądach) będą dotyczył m.in. tematyki grzechu, czy Europy Jana Pawła II. W ich przygotowanie zaangażował się m.in. KIK, Znak czy Więź.

Uruchomieniu "Strefy Jana Pawła II” będą towarzyszyły także wystawy. Pierwsza "Papież wolności” pokaże rolę papieża, jaką odegrał w na drodze Polski do wolności. Druga to instalacja "Papieska Warszawa” ukazująca miejsca, które będąc w stolicy odwiedził ojciec święty. - Zaprezentujemy 15 najważniejszy miejsc tj. św. Anna, obydwie stołeczne katedry, stadion, Agrykola czy lotnisko. W sumie takich "papieskich” miejsc jest w Warszawie 37 - dodaje Pulcyn.

Dzień przed kanonizacją, na placu Piłsudskiego odbędzie się modlitewne czuwanie połączone z muzycznym programem kulturalnym przygotowanym przez Marcina Pospieszalskiego i zespół Deus Meus. Podczas czuwania organizatorzy planują rozdać uczestnikom latarki, z których zostanie utworzony widoczny z góry świetlny napis dotyczący Jana Pawła II. - Rozmawiamy także z proboszczami pobliskich kościołów, by po czuwaniu zaprosić warszawiaków na indywidualną modlitwę przed Najświętszym Sakramentem - dodaje Pulcyn.

W dzień kanonizacji, 27 kwietnia, uroczystości kanonizacyjne będą transmitowane za pomocą telebimów zlokalizowanych także na pl. Piłsudskiego. Organizatorzy starają się także, by po obejrzeniu kanonizacyjnej Mszy św. warszawiacy mogli uczestniczyć w Eucharystii w pobliskich kościołach. Na placu planowany jest także dziękczynny koncert.