Sprawdź, czy zdasz

|

Gość Warszawski 12/2014

publikacja 20.03.2014 00:15

Zanim powiesz „tak”, zrób przedmałżeński egzamin. O przygotowaniu do małżeństwa mówili uczestnicy konferencji naukowej, która 12 marca odbyła się na UKSW.

 – „Nie chce mi się”, „już taki jestem”, „ty zawsze”... – grzechy główne to częste przyczyny małżeńskich konfliktów – mówiła prof. dr hab. Dorota Kornas- -Biela z KUL-u – „Nie chce mi się”, „już taki jestem”, „ty zawsze”... – grzechy główne to częste przyczyny małżeńskich konfliktów – mówiła prof. dr hab. Dorota Kornas- -Biela z KUL-u
Agata Ślusarczyk /GN

Nic nie dzieje się nagle. Szczęście małżeńskie jest efektem wysiłku, także kryzys jest skutkiem długotrwałego procesu – mówił ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski, kierownik Katedry Teologii Pastoralnej i Nauk Pomocniczych UKSW, gospodarz konferencji „Przygotowanie do małżeństwa na dziś i jutro”. Prelegent zwrócił uwagę na konieczność zadawania sobie w narzeczeństwie ważnych pytań, które w przyszłości pomogą uniknąć wielu nieporozumień, tj. czy jesteśmy dostatecznie dojrzali do małżeństwa, czy będziemy umieli dbać o piękno miłości i radości wspólnego życia, jak sobie poradzimy ze słabościami. Trzeba sobie odpowiedzieć, czy wiara będzie wypełniać całe nasze życie i nim kierować, czy jesteśmy gotowi kochać siebie jako rodziców naszych dzieci i czy umiemy kochać siebie na zawsze? Sesja pierwsza poświęcona była teoretycznemu wprowadzeniu do małżeństwa. Prelegenci mówili m.in. o wstrzemięźliwości w życiu małżeńskim, dbaniu o zdrowie prokreacyjne, przyczynach małżeńskich konfliktów, które najczęściej można znaleźć w grzechach głównych, o tym, jak wychowywać swoje dziecko na kreatywnego twórcę oraz o weekendowym programie przygotowania do małżeństwa. Cześć druga to propozycja doktorantów teologii pastoralnej dotycząca przygotowania do małżeństwa na podstawie słów przysięgi małżeńskiej.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.