Skarb solidarności

Mariusz Majewski

publikacja 19.03.2014 09:47

Czym była i wciąż jest solidarność w związku z 25. rocznicą upadku komunizmu przypomni Centrum Myśli Jana Pawła II. Dziesięć chętnych osób, które zgłosiły się do projektu będą spotykać się z ekspertami i świadkami historii. Na tej podstawie stworzą przewodnik "Solidarność krok po kroku".

Skarb solidarności Michał Łuczewski, wicedyrektor CMJPII nazywa "Skarb Solidarności" swoim dotychczasowym projektem życia. Mariusz Majewski /GN

- Skarbu solidarności należy szukać nie w polityce czy ekonomii lecz w sile ludzkiego ducha, w pragnieniu, żeby uczynić świat bardziej ludzkim – mówi dr Michał Łuczewski, wicedyrektor CMJP2. Dlatego projekt zakłada poznanie idei solidarności od strony naukowej i praktycznej. Dziesiątka jego uczestników ponownie odkrywa duchowe korzenie wielkiego polskiego ruchu.

Przez pół roku będą się spotykać najlepszymi polskimi i zagranicznymi ekspertami i naukowcami. Są to m.in. Dariusz Gawin, Ireneusz Krzemiński, Zdzisław Krasnodębski, Zbigniew Stawrowski, a także prof. Daniel Philpott, pionier badań nad rolą religii w międzyludzkim pojednaniu, czy prof. Andrea Bartoli, ekspert w dziedzinie projektów pokojowych.

O solidarności opowiedzą także jej "praktycy", którzy dzisiaj często żyją w cieniu i zapomnieniu. Jednym z nich jest Jerzy Wieteska, fotograf „Solidarności”, który wystąpił w spocie promującym projekt. Nie ukrywa wzruszenia, gdy słyszy od młodych ludzi, że dzieło zapoczątkowane przez ruch, którego działalność on dokumentował zdjęciami, musimy w Polsce dokończyć.

Po spotkaniach z ekspertami i świadkami, poszukiwacze „Skarbu Solidarności” stworzą praktyczny przewodnik „Solidarność krok po kroku”. W polskiej i angielskiej wersji językowej. Przewodnik ma być odpowiedzią na podstawowe pytanie: Czym jest prawdziwa solidarność i jak można ją przywrócić?

Później dzięki pracownikom z Centrum Myśli Jana Pawła II, podręcznik stanie się podstawą filmu dokumentalnego oraz scenariuszy lekcyjnych, które trafią do polskich szkół. Uroczystym zakończeniem programu będzie międzynarodowa konferencja w Parlamencie Europejskim.

Koordynatorem programu „Skarb Solidarności” jest dr Elżbieta Ciżewska. To autorka opublikowanego w 2010 r. przez Narodowe Centrum Kultury doktoratu zatytułowanego „Filozofia publiczna Solidarności”. Jej praca została wyróżniona w konkursie pod patronatem Prezydenta RP na najlepszą pracę doktorską. Otrzymała też nagrodę Prezesa Rady Ministrów.