Festiwal dobrej książki

mm

publikacja 25.03.2014 13:36

Jubileuszowa edycja targów zaczyna się już w następnym tygodniu. Odbędzie się ona w warszawskim Zamku Królewskim. Otwarcie dla czytelników w czwartek, 3 kwietnia.

Festiwal dobrej książki XX Targi Wydawców Katolickich odbędą się 3-6 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie Mariusz Majewski /GN

Początek dla czytelników w czwartek o godz.  10.00. Oficjalne, uroczyste otwarcie będzie miało miejsce dwie godziny później w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. Udział w nim wezmą m.in. kard. Kazimierz Nycz, nuncjusz aApostolski w Polsce abp Celestino Migliore, abp Henryk Hoser oraz sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak. Podczas uroczystego otwarcia nastąpi ogłoszenie laureatów Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2014.

Podczas imprezy na Zamku Królewskich (3-6 kwietnia) dominować będą spotkania autorskie i dyskusje panelowe. Ale Targi Wydawców Katolickich kręcą się nie tylko wokół ksiązki. Nie zabraknie również atrakcji dla miłośników filmów dokumentalnych o tematyce religijnej, historycznej i patriotycznej. „Gość Niedzielny” jest patronem medialnym całego wydarzenia.

Już na pierwszy dzień targów organizatorzy zaplanowali przynajmniej trzy ciekawe spotkania. Nuncjusz apostolski będzie gościem spotkania poświęconego książce Andrei Riccardiego „Jan Paweł II. Biografia”. A o mediach katolickich, o tym co mogą one dać społeczeństwu będą rozmawiać ks. Henryk Zieliński, ks. Sławomir Kapitan, o. Mariusz Han SJ, Krzysztof Skowroński, Ewa Czaczkowska, o. Zdzisław Klafka i dziennikarz, publicysta GN Bogumił Łoziński.  W czwartek odbędzie się również dyskusja  „Po co nam książka katolicka”, w której udział wezmą Jarosław Sellin, Maryla Kania, Piotr Dobrołęcki, Tomasz Krzyżak.

Piątek będzie „Dniem Młodzieży”, który podczas ubiegłorocznej edycji cieszył się dużym powodzeniem. W tym roku hasłem przewodnim jest „Papież i młodzi – razem”. W programie „Dnia Młodzieży” znajdą się debaty, warsztaty, spotkania autorskie z osobami świata kultury, aktorami, dziennikarzami. W tym dniu wejście na targi dla najmłodszych, młodzieży szkolnej i nauczycieli będzie darmowe.

W sobotę, oprócz wielu spotkań, po raz pierwszy w historii targów będzie miała miejsce niezwykła inicjatywa „Poczytaj mi synu” czyli Wielkie Czytanie „Quo vadis”. Rozpocznie się ona już o godz. 10.00. Uczniowie szkoły „Żagle” Stowarzyszenia Sternik wraz z ojcami będą czytać fragmenty powieści polskiego noblisty. W imprezie będą mogli wziąć czynny udział ojcowie z synami także spoza szkoły. Zapraszamy całe rodziny na to wydarzenie. Celem imprezy jest promocja aktywnego czytania wśród mężczyzn.

Po zakończeniu Wielkiego Czytania o godz. 13.00 gimnazjaliści z tej szkoły wystawią fragment „Pana Tadeusza”, a następnie o 14.00 ich młodsi koledzy zaprezentują sztukę „Porwanie kaczątek” węgierskiego autora Gyuli Urbana. To nie jedyne atrakcje dla dzieci. W sobotę o godz. 15.30 będzie można spotkać się również z Zespołem Promyczki Dobra z Nowego Sącza. Przez całą sobotę i niedzielę będzie również otwarta strefa dla dzieci. W namiocie przed wejściem do Arkad Kubickiego dzieci wraz z rodzicami będą mogli oddać się zabawie. Dla najmłodszych przygotujemy plac zabaw ze zjeżdżalniami, dmuchańcami do skakania. Starsze dzieci będą mogły oddać się pracom plastycznym. Wziąć udział w warsztatach podczas, których będą tworzyć świąteczne jajka, wesołe zakładki czy kolorowe worki. Nie zabraknie również niezwykle pożądanej przez dzieci strefy malowania buziek, czy strefy baniek mydlanych. Udział we wszystkich zabawach, konkursach jest bezpłatny.

W sobotę o 19.30 w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53 odbędzie się rozdanie „Feniksów”. Z kolei na niedzielę na 9.30 organizatorzy zapraszają do Katedry Świętego Floriana i Świętego Michała Archanioła na uroczystą Mszę św. w intencji wydawców, autorów i mediów w Polsce.

Wspomnieliśmy tylko kilka spotkań, dyskusji, paneli i atrakcji jakie będą miały miejsce podczas jubileuszowych targów. Szczegółowy program znajduje się na stronie www.swk.pl