Trzeba o papieżu przypominać

publikacja 27.03.2014 21:58

W Galerii Porczyńskich odbyła się gala finałowa trzech konkursów. Papieskich - "Santo Subito" i "Jan Paweł II droga człowieka” oraz dotyczący Prymasa Tysiąclecia - "Być jak...? Miłość na co dzień".

Trzeba o papieżu przypominać Pamiątkowe zdjęcie przy zwycięskiej pracy Agata Ślusarczyk /GN

W III edycji konkursu "Santo Subito" organizowanym przez Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Archidiecezji Warszawskiej udział wzięło ponad 1 tys. uczniów szkół specjalnych, podstawowych i ponadgimnazjalnych archidiecezji warszawskiej. Uczestnicy papieskiego konkursu w zależności od poziomu kształcenia mieli odpowiedzieć na list Jana Pawła II skierowany do dzieci różną techniką - malarską lub pisaną. (Zobacz listę zwycięzców >>)

Konkurs dla klas gimnazjalnych "Jan Paweł II - droga człowieka” z polecenia Mazowieckiego Kuratora Oświaty zorganizowało Centrum Myśli Jana Pawła II. W drugiej edycji konkursu wzięło udział ponad 1 200 uczniów z ponad 120 szkół z całego Mazowsza. (Zobacz listę zwycięzców >>)

Rozstrzygnięto także wyniki IV edycji konkursu popularyzującego osobę kard. Stefana Wyszyńskiego. W tym roku konkurs organizowany na zlecenie Mazowieckiego Kuratora Oświaty pod patronatem Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego odbył się pod hasłem "Być jak...? Miłość na co dzień". Konkurs ten z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Organizatorzy wyłonili w tej edycji 45 laureatów i 15 finalistów. (Zobacz listę zwycięzców >>)

Obydwa kuratoryjne konkursy były punktowane na świadectwie. W uroczystej gali wzięli udział m.in. ks. Marek Przybylski, dyrektor Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Archidiecezji Warszawskiej, przedstawiciele Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, kancelarii prezydenta RP i Instytutu Prymasowskiego.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał kard. Kazimierz Nycz nawiązując papieskich słów "nie lękajcie się”, aktualnych także dziś, kiedy z niepokojem patrzymy na Ukrainę. - Pewnie papież, gdyby żył także mówiłby "nie lękajcie się”. Dlatego, że lęk jest tym, co paraliżuje człowieka. Lęk powstaje wtedy, gdy brakuje prawdziwego i pewnego oparcia i punktu odniesienia jakim jest Jezus Chrystus - mówił kardynał.

Metropolita warszawski dodał także, że taka postawa nie zachęca do bezczynności, ale do ufności. - Człowiek ufający w Bożą Opatrzność jednocześnie zyskuje siły do skutecznego działania - powiedział.

Zwrócił także uwagę, że każdy naród miał swoich wielkich bohaterów i niewątpliwie kard. Wyszyński i Jan Paweł II do takich należeli. - Trzeba ich stale przywoływać, stale się o nich uczyć i o nich uczyć (…) dlatego konkursy te mają takie ogromne znaczenie i tak ważne jest to, by umieć te osoby przekazać następnym pokoleniom - powiedział kard. Nycz.

Na koniec zachęcił do zmiany metodologii konkursu, by ich organizatorzy uwzględnili, że dla młodych ludzi zarówno kard. Wyszyński jak i Jan Paweł II są postaciami historycznymi. - Czym dalej od śmierci Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego, sposób przekazywania wiedzy musi być inny - mówił.

Laureaci, oprócz pamiątkowych dyplomów, otrzymali także m.in. tablety, aparaty fotograficzne, dyski zewnętrzne, odtwarzacze mp3, gry edukacyjne i książki. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.