"Daj" to sedno chrześcijaństwa

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 29.03.2014 22:31

W sobotnie przedpołudnie 29 marca ok. 45 matek z całej Warszawy przybyło do parafii NMP Matki Miłosierdzia na Stegnach, by wspólnie modlić się o lepszy świat dla dzieci.

"Daj" to sedno chrześcijaństwa Do parafii na Stegnach przyjechały matki ze wszystkich wspólnot w stolicy Agnieszka Kurek-Zajączkowska /GN

Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania fragmentu Pisma św. wybranego specjalnie na tę okazję i cichej prośby do Ducha Świętego, by pokazał matkom te obszary ich życia, gdzie same potrzebują przebaczenia. Następnie ks. Paweł Skonieczny MIC, opiekun grup matek na Stegnach, sprawował Eucharystię w intencji wszystkich dzieci. W homilii porównał obraz kochającego Boga z miłującą matką, która czasami zbeszta dziecko, ale po chwili pociesza i przytula.

- Pan Bóg rani starego człowieka w nas. Człowieka, który i tak jest trupem, choć niby chodzi. Bóg będzie ciosał nas, tak jak rzeźbiarz dłutem formuje kłodę - wyjaśniał. Porównał też Ojca Niebieskiego do lekarza, który daje bolący zastrzyk ratujący życie. Nawiązał również do przedstawionego w sobotniej Ewangelii obrazu faryzeusza i setnika. - Faryzeusz nie miał nic z postawy dziecka. Niby przyszedł do Boga, ale tak naprawdę Boga nie potrzebował. Chwalił się, że robi więcej, niż wymagają przepisy - wyjaśniał. Przypomniał, że dzieci często jako pierwsze słowo wypowiadają „mama”, czasami „tata, a czasami „daj”. - To „daj” jest właśnie sednem chrześcijaństwa. Nic mi się nie należy, ale przychodzę do Boga z prośbą. Tak jak małe dziecko do mamy - zauważył kapłan.

"Daj" to sedno chrześcijaństwa   Koszyk z papierowymi kółeczkami z imionami dzieci matki składały podczas ofiarowania darów Agnieszka Kurek-Zajączkowska /GN Po Eucharystii kobiety modliły się za dzieci tekstami ze specjalnej książeczki, którą posługują się matki na całym świecie. Odmówiły dziesiątek różańca za ojców dzieci i modlitwę za kapłanów. Fragmentem z Księgi Ozeasza dziękowały Bogu za sobotnie spotkanie.

Ewa Kocemba-Gumowska, koordynatorka ruchu w regionie mazowieckim, zaprosiła panie na kolejne kwartalne dni modlitw MwM w ostatnią sobotę czerwca br. Zapowiedziała też całodniowe ogólnopolskie rekolekcje dla matek, które odbędą się w parafii na Stegnach 27 września br.

Było to kolejne kwartalne spotkanie kobiet organizowane w łączności z matkami na całym świecie. Błagały Boga o łaskę i pomoc dla dzieci i wnuków w swoich rodzinach, parafiach, w kraju i na całym świecie. Prosiły o przebaczenie i nawrócenie dla wszystkich, którzy wyrządzają najmłodszym krzywdę i zło.

Ruch Matek w Modlitwie powstał w Anglii w 1995 r.  z inicjatywy dwóch świeckich kobiet: Veroniki Williams i jej bratowej Sandry. Obie, niezależnie od siebie, na modlitwie rozeznały, że Bóg chce, by w szczególny sposób kobiety powierzały Mu dzieci. Obecnie Matki w Modlitwie są znane w ponad 110 krajach świata, obejmując swym zasięgiem nie tylko kraje wielkie i powszechnie znane, ale też małe i egzotyczne. Ruch ma charakter ekumeniczny, adresowany jest w znacznej mierze do świeckich i obejmuje tylko kobiety.

Do Polski Matki w Modlitwie dotarły w 2002 roku z Rosji. Obecnie jest ponad 70 takich  grup. W stolicy pierwsze wspólnoty zaczęły się zawiązywać jesienią 2011 r. Teraz modlą się się już w pięciu parafiach:

  • Parafia pw. św. Tereski od Dzieciątka Jezus, ul. Tamka 4a. Spotkania odbywają się w poniedziałki o godz. 17 w salce parafialnej.
  • Parafia pw. NMP Matki Miłosierdzia, ul. św. Bonifacego 9. Spotkania odbywają się w drugie wtorki miesiąca o godz. 19 w Sali Genezaret i czwarte wtorki miesiąca o godz. 18 w kościele.
  • Parafia katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, ul. Floriańska 3. Spotkania są w środy o godz. 11 w bibliotece.
  • Parafia MB Różańcowej, ul. Wysockiego 8 na Bródnie. Spotkania odbywają się we wtorki wieczorem w mieszkaniu prywatnym.
  • Parafia św. Michała Archanioła, ul. Głębocka 119. Spotkania odbywają się w soboty o godz. 14 w kancelarii.

Funkcjonuje też, prowadzona przez urszulanki, wspólnota w Milanówku w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej, ul. Kościuszki 41. Spotkania odbywają się w drugi i czwarty czwartek miesiąca w salce św. Jadwigi o godz. 17.30.

Panie zainteresowane tworzeniem nowych wspólnot powinny się kontaktować z krajową koordynatorką ruchu MwM w Polsce Lucyną Dec, tel. 695-736-805, mail: poland@mothersprayers.org.