Czuwanie przy papieskich relikwiach

publikacja 02.04.2014 14:15

Wieczorne czuwanie na pl. Piłsudskiego rozpocznie przygotowanie do uroczystości kanonizacyjnych Jana Pawła II w stolicy.

Czuwanie przy papieskich relikwiach Warszawiacy jak co roku złączą się w modlitwie za wstawiennictwem Jana Pawła II Tomasz Gołąb /GN

Czuwanie odbędzie się 2 kwietnia - w 9. rocznicę śmierci Jana Pawła II na pl. Piłsudskiego. Od godz. 21 w hali namiotowej będzie można wspólnie modlić się przy relikwiach, o 21.37 zgromadzonych na placu pobłogosławi kard. Kazimierz Nycz. Czuwanie poprzedzi pokaz materiałów filmowych przygotowanych przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Tematem przewodnim czuwania będzie powołanie do świętości.

Kolejnym ważnym projektem obchodów kanonizacji będzie Strefa JP2, która będzie działać na pl. Zamkowym między 12 a 27 kwietnia. Oryginalny namiot będzie pełnić rolę centrum informacji papieskich. W czasie swojej działalności Strefa JP2 zaprezentuje bogatą ofertę programową - m.in. debaty, spotkania, koncerty, spektakle teatralne, spotkania tematyczne, wieczory filmowe czy gry edukacyjne dla młodzieży.

Centrum Myśli Jana Pawła II planuje przygotować jak najszerszą liczbę osób do momentu kanonizacji. W związku z tym powstał projekt "26 dni z Janem Pawłem II”, czyli udostępnianie między 2 a 27 kwietnia na stronie www aktywności umożliwiających lepsze poznanie tego, co leżało u źródeł działania Jana Pawła II, jakie były jego codzienne zwyczaje i obowiązki duchowe oraz korzenie intelektualne.

Ważnym wydarzeniem edukacyjnym będzie gra miejska "Do Źródeł". Wersja tradycyjna będzie od 22 do 26 kwietnia rozgrywana w namiocie - Strefie JP2, gdzie każdy uczestnik otrzyma instrukcję i specjalną kartę gry. Wersję mobilną będzie można pobrać, skanując QR kod umieszczony na instalacji "Papieska Warszawa”.

W ramach głównych obchodów kanonizacyjnych, Centrum Myśli Jana Pawła II planuje zorganizować 25 kwietnia o 20.30 na pl. Piłsudskiego koncert plenerowy "Nie lękajcie się iść pod prąd” pod kierownictwem artystycznym Mateusza Pospieszalskiego. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną niepokazywane wcześniej archiwalne materiały filmowe z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Potwierdzona została obecność na koncercie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, który objął to wydarzenie Honorowym Patronatem. Z kolei 26 kwietnia o godz. 19 na pl. Piłsudskiego odbędzie się czuwanie "Do Źródła". Duchowa część spotkania zostanie poprowadzona przez znanego duszpasterza i rekolekcjonistę o. Janusza Chwasta OP. Punktem kulminacyjnym centralnych obchodów będzie retransmisja Mszy św. kanonizacyjnej z Watykanu.