Droga Krzyżowa "z przygodami"

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 03.04.2014 13:05

Oprócz modlitewnika trzeba zabrać terenowe buty, odblaski, czołówkę i telefon z nawigacją. Rusza Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Droga Krzyżowa "z przygodami" Czołówka, dobre buty, nawigacja i odblaski - to obowiązkowe wyposażenie "ekstremalnego" pątnika Agnieszka Kurek-Zajączkowska

Pod hasłem "Nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie” 4 kwietnia z Warszawy ruszają dwie nocne drogi krzyżowe "z przygodami”. Obie rozpoczynają się Mszą św. o godz. 20. Z parafii NMP Matki Zbawiciela przy ul. Olimpijskiej 82/84 pątnicy wyruszą do Góry Kalwarii, a  z parafii św. Józefa przy ul. Sosnkowskiego 34 do Niepokalanowa.

Wyprawa mokotowska to dwa warianty trasy. Dłuższy, "dla twardzieli” liczy 44 km i rozpoczyna się zaraz po Eucharystii przed kościołem. Krótszy, czyli " wersja light” to 33 km i start z przystanku "Bronowska” w Wawrze. Obie możliwości przeznaczone są dla osób aktywnych fizycznie. Trasa wymaga dobrej orientacji w terenie, również na nieoznakowanych szlakach. Wiedzie przez wał przeciwpowodziowy, polne ścieżki, teren błotnisty i podmokły. Została zorganizowana przez duszpasterstwo młodzieży.

Wyprawa z Ursusa nie jest technicznie trudna, ale za to długa i wyczerpująca. Liczy 44 km. Wymaga dobrej sprawności fizycznej i wewnętrznego samozaparcia. Pokonuje się ją drogami utwardzonymi. Została zorganizowana przez grupę: "Mężczyźni św. Józefa”.

Niezależnie od wybranej trasy, drogę przechodzi się samotnie lub w małych 10-osobowych grupkach. Uczestnicy dostają rozważania drogi krzyżowej, które samodzielnie czytają przy stacjach. Każda z tras jest zapisana w pliku GPS, tak by można ją było ściągnąć na smartfon i nie zgubić się w ciemności w szczerym polu. Obowiązuje reguła milczenia. Nie ma przewodnika. Każdy idzie własnym tempem bez wyznaczonych postojów. W przypadku potrzeby wezwania pomocy medycznej należy wybrać podany w opisie trasy numer do ratowników, zawinąć się w folię NRC i włączyć latarkę w trybie migającym.

W przypadku  zagubienie się należy zadzwonić pod numer podany w opisie trasy. Dojście do celu, w zależności od kondycji, przewidywane jest w godz. 6-10 rano w sobotę.

Przed wyruszeniem w trasę konieczna jest rejestracja za pośrednictwem strony www.edk.org.pl. Organizatorzy nie zapewniają transportu powrotnego ani komitetu powitalnego na mecie.

Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się po raz pierwszy w 2009 roku. Idea akcji narodziła się w trakcie spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości, a jej twórcą jest ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia Wiosna. W ubiegłym roku brało w niej udział 12 miejscowości, w tym już 34. W stolicy pierwsze „takie modlitwy” zorganizowano rok temu. Szacuje się, że w całej Polsce będzie w nich uczestniczyć 7 tys. osób.