Iskra trafiła do stołecznych parafii

Agata Ślusarczyk

publikacja 12.04.2014 17:05

"Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia" trafiła do stołecznych parafii. Z rąk biskupów odebrała ją młodzież zebrana w ośmiu świątyniach naszej diecezji z okazji Diecezjalnych Światowych Dni Młodzieży.

Iskra trafiła do stołecznych parafii Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia przyjechała do Warszawy z Łagiewnik Agata Ślusarczyk /GN

W kościele Wszystkich Świętych Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. W homilii, powołując się na Jana Pawła II, zachęcał młodych, by mieli odwagę iść pod prąd. - Idąc do źródła, gdzie jest czysta i utleniona woda, trzeba iść pod prąd rzeki, inaczej najwyżej dojdziesz do morza. To jest obraz dla was, młodych - umieć iść pod prąd ludzkich poglądów, poglądów kolegów czy koleżanek z klasy. Co jest dla nas tym źródłem? - pytał młodych. Duszpasterz wyjaśnił, że tym źródłem jest Pan Jezus, łaska Boga i łaska sakramentów.

Metropolita warszawski, nawiązując do krzyża ŚDM, który w Niedzielę Palmową przekaże delegacji z Polski papież Franciszek, powiedział: - W ten sposób papież chce powiedzieć, że nie ma innej drogi do szczęścia, do zbawienia, jak tylko droga przez krzyż. W ten sposób papież mówi młodym: "Chcesz być prawdziwie szczęśliwy, nie na krótko, na parę godzin czy dni, przyjmij krzyż Jezusa do swojego życia i żyj tak, żeby się nie wstydzić Chrystusowego Krzyża" - mówił.

Iskra trafiła do stołecznych parafii   Kard. Kazimierz Nycz osobiście wręczył Iskrę każdej delegacji Agata Ślusarczyk /GN Kardynał nawiązał do hasła tegorocznych DŚDM "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5,3). - Doskonale wiecie, że kiedy się słucha błogosławieństw, wiele osób mówi: "One są w poprzek naszym oczekiwaniom". Jakże można być błogosławionym, będąc czystego serca, cichym, ubogim, kiedy świat mówi: "Trzeba być pazernym, bogatym, rozpierać się łokciami i być cwaniakiem?" - pytał kardynał. - To jest właśnie logika krzyża, logika drogi do szczęścia i zmartwychwstania, która zawsze prowadzi przez krzyż Jezusa, ale także nasz krzyż obowiązków, trudu studiowania, uczenia się czy służenia ludziom potrzebującym - mówił.

Podczas Mszy św. młodzież złożyła na ręce biskupa podania do bierzmowania. Na zakończenie liturgii młodzi przedstawiciele parafii odebrali "Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia", którą w dniu kanonizacji wierni będą mogli odebrać w swoich parafiach.  

Diecezjalne Światowe Dni Młodzieży w archidiecezji warszawskiej obchodzone były sobotę przed Niedzielę Palmową. Spotkania z biskupami odbyły się także w kościele Ofiarowania Pańskiego, św. Franciszka z Asyżu, Niepokalanego Poczęcia NMP, św. Kazimierza w Pruszkowie, Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie, Miłosierdzia Bożego w Grodzisku Mazowieckim i Miłosierdzia Bożego w Grójcu.

Msze św. poprzedził program ewangelizacyjny prowadzony przez wspólnoty archidiecezji warszawskiej. - Diecezjalne Światowe Dni Młodzieży mają dać młodym poczucie wspólnoty, świadectwa wiary i jedności lokalnego Kościoła, który gromadzi się wokół osoby biskupa - mówi ks. Marek Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Archidiecezji Warszawskiej.

W Niedzielę Palmową papież Franciszek przekaże młodzieży z Polski krzyż ŚDM, który aż do spotkania w Krakowie będzie peregrynował po wszystkich polskich diecezjach. Spotkania w stołecznych świątyniach były elementem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które odbędą się w 2016 r. pod hasłem "błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.