Podróż w czasie i 3D

Tomasz Gołąb

publikacja 03.07.2014 16:45

Wystawa "Warszawa 1910-1920" - stereoskopowy spacer ulicami miasta, którego już nie ma stanowi niezwykłą okazję do poznania Warszawy pierwszej połowy XX wieku.

Podróż w czasie i 3D Fotoplastikon Warszawski sam w sobie jest niezwykłym zabytkiem Tomasz Gołąb /Foto Gość

Stereoskopowe fotografie tworzące wystawę, przekazane przez prywatnego darczyńcę, Wojciecha Majewskiego, zostały udostępnione szerokiej publiczności po raz pierwszy.

Tę unikatową wystawę tworzy 48 stereoskopowych fotografii przedstawiające Warszawę z pierwszej połowy XX wieku. Zwiedzający mogą obejrzeć, jak wyglądała zabudowa Warszawy tego okresu, m.in. sobór św. Aleksandra Newskiego na pl. Saskim, Pałac Kronenberga, czy też budynek Instytutu Oftalmicznego w al. 3 Maja. Wystawa stanowi również okazję do poznania życia codziennego stolicy z początku ubiegłego wieku – na zdjęciach można zobaczyć robotników pracujących przy brukowaniu wiaduktu mostu Poniatowskiego, tramwaje sunące leniwie w dół Nowym Zjazdem, dzieci grające w kapsle na ul. Młynarskiej, a także uroczystości państwowe na placu Saskim z okazji 300 rocznicy panowania Romanowów.

Dodatkowym atutem wystawy jest niewątpliwie sceneria i miejsce w jakim się ona znajduje. Sam Fotoplastikon Warszawski jest bardzo związanym z historią Warszawy – jest niemym świadkiem historii stolicy i oryginalnym miejscem z klimatem przedwojennej Warszawy. Powstał na początku XX wieku, a z niewielkimi przerwami działa aż do dnia dzisiejszego. W zbiorach Fotoplastikonu znajduje się ponad 7000 trójwymiarowych fotografii - od zdjęć dokumentujących egzotyczne podróże po świecie z przełomu XIX i XX wieku, przez Warszawę w różnych okresach historycznych, aż po współczesne prace znanych autorów.

Podróż w czasie i 3D   Krakowskie Przedmieście z początku XX wieku Tomasz Gołąb /Foto Gość Ekspozycja ma także ciekawy kontekst historyczny. Wszyscy wiemy, że w tym roku mija 70. rocznica wybuchu powstania warszawskiego, ale trochę mniej osób pamięta, że przypada także 100. rocznica wybuchu I wojny" - mówił Dariusz Gawin, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które od 2008 r. opiekuje się Fotoplastikonem Warszawskim.

Wystawa „Warszawa 1910 - 1920” - stereoskopowy spacer ulicami miasta, którego już nie ma jest czynna od 3 lipca 2014, codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Fotoplastikon Warszawski znajduje się w bramie przy Alejach Jerozolimskich 51.