O muzyce dla najmłodszych

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 11.08.2014 20:25

Guiro naśladujące rechotanie żab, symanty odzwierciedlające pukanie dzięcioła, czy rainmaker imitujący deszcz. To tylko niektóre z instrumentów, jakie najmłodsi mogą wypróbować na bezpłatnych zajęciach artystycznych. Do końca wakacji Narodowy Instytut F. Chopina zaprasza dzieci na plenerowe warsztaty muzyczne.

O muzyce dla najmłodszych Dzieci na kartkach papieru malują słyszaną melodię. Później te partytury odgrywa kompozytor Marcin Łopacki Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

To idealna propozycja dla całych rodzin, pomysł na nietuzinkowe i kreatywne spędzenie części weekendu. Pokazanie, że współczesna edukacja artystyczna działa na wszystkie zmysły i pobudza kreację.

- Żeby była muzyka, najpierw musi zapanować cisza - rozpoczyna spotkanie śpiewaczka Eliza Szumińska. I zaczyna opowiadać, czym jest kompozycja i jak powstaje muzyka. Przy okazji zachęca dzieci i dorosłych, by szumieli jak wiatr, pokrzykiwali jak czapla i naśladowali odgłos odlatującego stada dzikich kaczek. Przekonuje, że kompozycje muzyczne można zapisywać nie tylko przy pomocy nut, ale i przez spontaniczne rysunki. Zaprasza dzieci, by na kartkach papieru malowały słyszaną melodię. Później te partytury odgrywa kompozytor Marcin Łopacki. Grają też same dzieci. Perkusista Leszek Lorent pokazuje im mało znane w Polsce instrumenty: wind chimes, vibraslap, guiro czy rainmaker. Rozdaje je najmłodszym i zaczyna się... kakofonia dźwięków.

Każde spotkanie ma temat przewodni. Do tej pory dzieci uczyły się, czym jest dynamika i rytm, zgłębiały tajemnice fortepianu oraz poznawały „składniki” muzyki. Kolejne warsztaty dotyczyć będą folkloru, ciała i głosu oraz barwy. Prócz „kontaktu z instrumentami" uczestnicy poznają zasady savoir vivre'u, doświadczają improwizacji, tańczą, śpiewają, uczą się pantomimy i sztuk wizualnych. Każde spotkanie jest zwieńczone koncertem profesjonalnego muzyka.

Zajęcia odbywają się we wszystkie wakacyjne soboty w Muzeum F. Chopina o godz. 16 na tarasie Zamku Ostrogskich przy ul. Okólnik 1 oraz w niedziele na wyspie Barkarola w Parku w  Żelazowej Woli o godz. 13. Są prowadzone dla dwóch grup wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Dodatkowo 30 sierpnia o godz. 15 w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie odbędą się zajęcia dla niemowlaków.

Wstęp na warsztaty jest wolny. Organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację uczestników pod nr. tel. (22) 441 62 51 lub na adres: bilety.muzeum@nifc.pl. Do udziału w zajęciach zaproszone są dzieci wraz z opiekunami.