Pomnik Pileckiego stanie na Żoliborzu

Tomasz Gołąb

publikacja 23.09.2014 13:32

Witold Pilecki będzie miał swój pomnik na warszawskim Żoliborzu, w miejscu, gdzie umyślnie dał się złapać Niemcom. Miasto stołeczne Warszawa ogłosiło właśnie konkurs rzeźbiarski na jego koncepcję.

Pomnik Pileckiego stanie na Żoliborzu Pomnik stanie w pobliżu domu przy al. Wojska Polskiego 40. To stąd Witold Pilecki wyruszył do KL Auschwitz Tomasz Gołąb /Foto Gość

Wysokość monumentu nie będzie mogła przekroczyć 3,5 m. Rzeźba stanie po północnej stronie pasa dzielącego jezdnie al. Wojska Polskiego (na przedłużeniu osi ul. Bitwy pod Rokitną), nawiązując w ten sposób do miejsca, w którym rotmistrz Pilecki dołączył do łapanki, żeby znaleźć się wśród osób wywiezionych do obozu koncentracyjnego. Pomnik ma być rzeźbą figuratywną upamiętniającą postać rotmistrza Witolda Pileckiego lub abstrakcyjnym założeniem przestrzennym z obowiązkowym elementem rzeźby figuratywnej w postaci portretu rotmistrza.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie należy składać do 30 września br., a termin składania prac konkursowych mija 28 listopada.

Pomnik Pileckiego stanie na Żoliborzu   Tablica na kamienicy przy al. Wojska Polskiego 40 Tomasz Gołąb /Foto Gość

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Pochodził z rodziny szlacheckiej o tradycjach niepodległościowych. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem kampanii z 1939 r. 19 września 1940 r. umyślnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu, by dostać się obozu, gdzie zbierał materiały wywiadowcze. W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa; był torturowany i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Sąd konkursowy pod przewodnictwem dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Marka Mikosa oceni ideę (czytelność przekazu – maks. 45 pkt), formę (atrakcyjność formy, sposób nawiązania do otoczenia i ukształtowania przestrzeni, trwałość i odporność – maks. 45 pkt) oraz ekonomię (umiejętność dostosowania siły wyrazu do zastosowanych środków – maks. 10 pkt) projektów. Zdobywca I nagrody otrzyma 70 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki wykonania projektu realizacyjnego pomnika, II nagrody – 40 tys. zł, a osoby wyróżnione otrzymają 30 tys. złotych (łącznie).

Wyniki konkursu będą znane na początku grudnia.

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie: www.architektura.um.warszawa.pl/pileckipomnik.