Okrągła jubilatka

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 30.09.2014 12:03

44 metry w talii, 49 metrów wysokości, 65 tys. m 3 dobowego poboru wody, ok. 24-godz. cykl infiltracji i... 50 lat na karku. To parametry rzecznej damy.

Okrągła jubilatka Gruba Kaśka jest największą studnią infiltracyjną w Europie stojącą w nurcie rzeki Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

- W ubiegłym roku rozpoczęła się rozbudowa układu hydraulicznego Stacji Uzdatniania Wody „Praga" o nowoczesną technologię ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym. To wpłynie na smak i zapach wody. Wartość inwestycji to 82 mln zł. Prace idą zgodnie z planem i zostaną zakończone do końca 2015 r. - mówiła na przyjęciu urodzinowym „Grubej Kaśki” Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Uzdatniona woda popłynie do dzielnic prawobrzeżnej Warszawy, głównie do Rembertowa, Wesołej, Wawra, na Pragę Północ i Południe. Po części zostanie dostarczona do Mokotowa, dolnego Śródmieścia i Wilanowa.

„Gruba Kąska”została uruchomiona 22 września 1964 r. Jej nazwa nawiązuje do zabytkowej studni stojącej w al. Solidarności, w rejonie przystanków tramwajowych na pl. Bankowym. Została wyłoniona w drodze głosowania przez mieszkańców stolicy. Unikatową metodę pobierania wody spod dna rzeki opracował inż. Włodzimierz Skoraczewski. Studnia przeszła kapitalny remont wizualny i techniczny w 2002 r., co zwiększyło jej  przepustowość. Wtedy też zlikwidowano kontrolowany przeciek wody w 311- metrowym tunelu podwodnym łączącym obiekt ze stacją uzdatniania „Praga”. Znajdują się w nim rurociągi, które pompują wodę na brzeg. Nim też obsługa może dostać się do wnętrza budowli. W 2/3 przechodzi on pod Wałem Międzyszyńskim, a w pozostałej części pod Wisłą – w zależności od stanu wody w rzece - na ok. 5 m głębokości.

Gruba Kaśka jest największą studnią infiltracyjną w Europie stojącą w nurcie rzeki. Na stałe „kręcą” się wokół niej dwa „Chude Wojtki”- spulchniacze hydrauliczne, które strugami wody pod ciśnieniem spłukują wierzchnią, najbardziej zanieczyszczoną warstwę wody.

Obecnie stacja dostarcza wodę do 1/3 mieszkańców stolicy, a także do niektórych gmin podwarszawskich. Całość jest sterowana bezobsługowo za pomocą światłowodów umieszczonych wewnątrz tunelu. Wykorzystuje działania sił  natury. Ujmuje wodę spod dna Wisły przy pomocy drenów, których łączna długość wynosi 1848 metrów. Woda wpływa do nich przesączając się wcześniej przez dno Wisły, które stanowi naturalne złoże piaskowo-żwirowe. Trafia do dwóch stacji uzdatniania: „Praga" przy ul. Brukselskiej i „Filtry" przy ul. Koszykowej.