Tego uczelnia nie nauczy

publikacja 01.10.2014 11:19

Czy modlitwę można zmierzyć naukowo? Jak można wykorzystać przesłanie o Bożym miłosierdziu w psychologicznej terapii? I czy opłaca się uczciwie zarządzać firmą. Rusza nabór na IV edycję seminariów akademickich Karol Wojtyła Fellowship.

Tego uczelnia nie nauczy Seminaria będą odbywać się w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II przy ul. Foksal 11 Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Centrum Myśli Jana Pawła II po raz czwarty organizuje cykl semestralnych seminariów naukowych pod hasłem Karol Wojtyła Fellowship. - Chcemy dać młodym ludziom, to czego nie znajdą na uniwersytetach - połączenie formacji naukowej z elementami formacji duchowej - tłumaczy Łukasz Kobeszko z CMJPII.

W tym semestrze studenci, doktoranci oraz wszyscy zainteresowani będą mieli do wyboru osiem seminariów: "Filozofia dialogu - inspiracje chrześcijańskie", "Jan Paweł II o demokracji i wolności po 1989 roku. Rozważania wokół encykliki >>Centesimus annus<<”, "Od fizyki do metafizyki", "Romantyczny postsekularyzm - filozofia, teologia, literatura", "Prywatna teodycea. Modele nadawania znaczenia doświadczeniu zła w różnych tradycjach religijnych i wyznaniowych", "Być jak Jan Paweł II". W ofercie znalazły się także dwa seminaria prowadzone w języku angielskim: "Social Construction of Evil", "Humanizing Management".

- Tematyka jest dość szeroka, obejmuje kwestie Kościoła, duchowości, nauczanie Jana Pawła II, antropologię, filozofię kultury, nauki ścisłe i społeczne - mówi Ł. Kobeszko.

Podczas spotkań studenci będą zastanawiać się m.in. czy można stworzyć naukową definicję duszy, jakie procesy zachodzą w człowieku podczas modlitwy i czy religia i nauki ścisłe mają tą samą metodę poznawania świata. Dociekać także jak można wykorzystać przesłanie o Bożym miłosierdziu w terapii psychologicznej oraz jakie znaczenie psychologiczne ma sam fakt objawienia Jezusa. A także dywagować czy duchowość potrzebna jest w zarządzaniu.

Seminaria będą odbywać się raz na dwa tygodnie i prowadzone będą w małych, kilkunastoosobowych grupach. Uczestnicy zapraszani są do udziału w dyskusjach, przygotowują eseje i artykuły, biorą także udział w weekendowych wyjazdach o charakterze naukowy połączonych z dniem skupienia.   

Wnioski zgłoszeniowe za pośrednictwem strony internetowej www.centrumjp2.pl (w zakładce nauka) należy przesłać do 15 października. Do tej pory seminarium KWF ukończyło 150 osób.