Oręduje za żakami

aś /KAI

publikacja 14.10.2014 12:48

Po dziesięcioleciach nieobecności kopia wizerunku Matki Bożej Sokalskiej wróciła do kościoła św. Anny. Obraz pędzla Mateusza Jasińskiego poświęcił 12 października podczas Mszy św. kard. Kazimierz Nycz.

Oręduje za żakami Przystrojony srebrnymi sukienkami obraz Matki Bożej Sokalskiej poświęcił 12 października metropolita warszawski Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Mszą św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu studenci i rektorzy największych stołecznych uczelni uroczyście zainaugurowali nowy rok akademicki.

Żakom towarzyszył wystawiony w prezbiterium wizerunek Matki Bożej Sokalskiej, zwanej Madonną Pocieszenia, przystrojony koronami i sukienką, wykonaną z biżuterii ofiarowanej przez środowisko akademickie i mieszkańców stolicy.

Od 1790 r. Madonna z Sokala czczona była w kościele św. Anny specjalnie wybudowanej przez warszawiaków kaplicy. W czasie II wojny światowej obraz skradziono. Namalowania kopii wizerunku podjął się Mateusz Jasiński.  

22 października o obrazie Matki Bożej Sokalskiej opowie chętnym Krzysztof Przygoda, przewodnik warszawski. Spotkanie odbędzie się w kościele św. Anny o godz. 17.

Więcej o historii powstania kopii obrazu i samym artyście można przeczytać w najnowszym numerze "Gościa Warszawskiego" z 12 października w tekście "Cuda na cedrowej desce".