Pokażcie młody Kościół

Agata Ślusarczyk

publikacja 17.02.2015 14:24

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z wolontariuszami na ŚDM. Do posługi w parafiach, na lotniskach, dworcach czy w miejskich instytucjach kultury zgłosiło się już 500 osób. Zdaniem organizatorów, potrzebne jest co najmniej drugie tyle.

Pokażcie młody Kościół Młodzi na spotkaniu z kardynałem Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Są młodzi, pełni życia i przekonania, że ich zaangażowanie jest szansą, by przyjeżdżającej z całego świata młodzieży pokazać żywy Kościół, którego sami doświadczają. 16 lutego w Domu Arcybiskupów Warszawskich wolontariusze spotkali się z kard. Kazimierzem Nyczem. Spotkanie zainicjowało oficjalne przygotowania wolontariuszy na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

- To co musicie przygotować, to przeżycie Kościoła ludzi młodych, gdy będziecie zapoznawać gości z polską kulturą i doświadczać radości ze spotkania z drugim człowiekiem - mówił metropolita warszawski.

Dodał, że wolontariusze mają być zaczynem, który w każdej parafii zgromadzi wspólnotę. - Ideą rozpoczętych prac jest zbudowanie wolontariatu, który ożywi Kościół i nie tylko podczas ŚDM, ale będzie to robił przez całe lata - mówił.

Organizatorzy spodziewają się, że w ramach tzw. Tygodnia Misyjnego - dni w diecezjach w całej Polsce, poprzedzające spotkanie w Krakowie - do Warszawy przyjedzie ok. 30 tys. gości. - Już teraz zgłaszają się pierwsi chętni z Kanady, USA, Meksyku, Australii, Monako, Francji, Włoch, Izraela czy Palestyny - mówił ks. Tomasz Zaperty, archidiecezjalny koordynator ds. ŚDM w 2016 r. w Krakowie.

Podczas pobytu w stolicy od 20 do 26 lipca młodzi z różnych stron świata będą poznawać historię miasta, najważniejsze instytucje kultury, świątynie i sanktuaria, świętych, dzieła miłosierdzia, integrować się z goszczącymi parafiami i rodzinami. Dla wielu osób stolica będzie miastem przesiadkowym w drodze do parafii w całej Polsce.

Ważnym wydarzeniem będzie powitanie uczestników ŚDM, którego na pl. Piłsudskiego dokona kard. Kazimierz Nycz oraz "Warszawskie uwielbienie” organizowane na błoniach przed Świątynią Bożej Opatrzności. Organizatorzy szacują, że będzie w nich uczestniczyć nawet 70 tys. osób.

- Chcemy zaangażować ponad 1 tys. wolontariusz, którzy będą pracować na trzech poziomach - w parafiach, na poziomie diecezji oraz podczas głównych dni w Krakowie - powiedziała Marta Kukowska, koordynatorka wolontariatu na ŚDM, twórczyni wolontariatu w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Do współpracy podczas ŚDM zgłosiło się już 500 osób. 270 uczestniczy w Szkole Liderów Wolontariatu, profesjonalnych szkoleniach organizowanych przez Papieski Wydział Teologiczny. Kursanci będą odpowiedzialni w swoich parafiach za stworzenie wolontariatu.

Organizacja ŚDM to wspólne przedsięwzięcie obydwu diecezji i miasta. - To wydarzenie jest ważne dla całej Warszawy. Wiele osób przyjedzie do Polski, by zobaczyć ojczyznę Jana Pawła II. Naszym zadaniem będzie eksponowanie jego postaci. Będziemy się starali pokazać także Warszawę jako przestrzeń miłosierdzia - mówił Norbert Szczepański z miejskiego Centrum Myśli Jana Pawła II.

Opiekunem duchowym wolontariuszy został ks. Jacek Laskowski. Młodzi w ramach formacji duchowej będą spotykać się na adoracjach DeNews, dniach skupienia i rekolekcjach.

Światowe Dni Młodzieży to odbywające się co dwa, trzy lata spotkania młodych katolików z papieżem, zapoczątkowane przez Jana Pawła II w 1985 r. W 2016 r. ŚDM odbędą się w Krakowie. Organizatorzy spodziewają się minimum 2 mln uczestników z całego świata.