Tak zniszczono Warszawę

Tomasz Gołąb

publikacja 27.02.2015 07:46

Na zdjęciach Luftwaffe widać jeszcze pożary, których 29 września 1939 r. dzień po kapitulacji stolicy, nie było już czym gasić. 24 nieznane zdjęcia zniszczonej Warszawy można oglądać w Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego.

Tak zniszczono Warszawę Widać co prawda dogasające jeszcze pożary, których z powodu braku wody nie było czym gasić Tomasz Gołąb /Foto Gość

29 września 1939 roku, dzień po kapitulacji Warszawy, lotnicy Luftwaffe wykonali z niskiego pułapu setki zdjęć miasta. Chcieli zweryfikować celność bombardowań i ostrzału artyleryjskiego. Dziś te zdjęcia są kapitalnym materiałem dla historyków i varsavianistów. I to nie tylko ze względu na możliwość dokładnej oceny zniszczeń, ale przede wszystkim spojrzenia na Warszawę uchwyconą tuż po zakończonym oblężeniu. W ciągu następnych miesięcy wiele pojedynczych domów, a nieraz i całych kwartałów zabudowy, zostało rozebranych, zacierając często przedwojenny kształt miasta - mówi varsavianista Krzysztof Jaszczyński, pokazując zdjęcie na którym widać dom, w którym urodził się jego brat.

Warszawę na niemieckich zdjęciach lotniczych z kolekcji Roberta Marcinkowskiego można oglądać na 27 nie publikowanych do tej pory zdjęciach z kolekcji Roberta Marcinkowskiego. Pokazują głównie Wolę, Ochotę i Śródmieście. 

Tak zniszczono Warszawę   - Mamy nadzieję, że zainspirujemy zwiedzających do własnego odkrywania poszczególnych budynków pokazanych na zdjęciach przy pomocy literatury i internetowych portali o historii miasta - dodaje właściciel kolekcji, Robert Marcinkowski. Tomasz Gołąb /Foto Gość - Widać co prawda dogasające jeszcze pożary, których z powodu braku wody nie było czym gasić, ale na ulicach widać też rzesze mieszkańców powracających do swych domów lub chcących przekonać się na własne oczy o rozmiarze zniszczeń. Na zdjęciach utrwalono także długie kolejki przed sklepami, a nawet nie rozebrane jeszcze barykady zbudowane z tramwajów. W niektórych miejscach można zauważyć grupujących się polskich żołnierzy, którzy za kilka godzin powędrują do niewoli - opisuje Krzysztof Jaszczyński.

- Mamy nadzieję, że zainspirujemy zwiedzających do własnego odkrywania poszczególnych budynków pokazanych na zdjęciach przy pomocy literatury i internetowych portali o historii miasta - dodaje właściciel kolekcji, Robert Marcinkowski.

Wystawa zorganizowana została na terenie Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego w Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy, ul. Bracka 25, poziom -1.