Ogród muzyki w zgiełku Grochowa

Tomasz Gołąb

publikacja 05.03.2015 08:10

Widownia zasiądzie na falowanych wstęgach wokół orkiestry. Zanim zanurzy się w dźwiękach, zobaczy przepiękny ogród, jak z baśni. - Chcemy obudzić śpiącą królewnę - mówi o dawnych obiektach Instytutu Weterynarii zwycięzca konkursu na siedzibę orkiestry Sinfonia Varsovia, Thomas Pucher.

Ogród muzyki w zgiełku Grochowa

Europejskie Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia ma być największym projektem rewitalizacyjnym dla warszawskiej Pragi. Dla wybitnej orkiestry, która tylko w ubiegłym roku koncertowała ponad 100 razy w kraju i na świecie to szansa, by po 30 latach tułaczki, grać i ćwiczyć w godnych warunkach.

- Orkiestra ma na swoim koncie 300 wydanych płyt. Nie mieliśmy nigdy szczęścia do lokalizacji, za to zawsze do wybitnych artystów, z obecnym dyrektorem artystycznym, Krzysztofem Pendereckim na czele. Yehudi Menuhin nie mógł nigdy zrozumieć, dlaczego musimy grać w auli szkoły związanej z kolejnictwem - mówi Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonia Varsovia.

Projekt zakłada stworzenie miejsca ciszy, ogrodu pośród zgiełku Grochowa. Budynek otoczony betonową ścianą, będzie skrywał niezwykły ogród, prowadzący do foyer i niezwykłej sali dla 1800 słuchaczy, którzy zasiądą wokół 90-osobowej orkiestry, jak na stadionie.

Ratusz na modernizację zabytkowych obiektów dawnego Instytutu Weterynarii i budowę sali koncertowej przy ul. Grochowskiej rezerwuje środki finansowe w Wieloletniej Prognozie Finansowej w wysokości 279,7 mln zł.

 -Zadanie to mamy nadzieję będzie współfinansowane w ramach środków europejskich, gdyż gwarantuje lepszą dostępność infrastruktury kultury i dziedzictwa kulturowego - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Nowe centrum kulturalne Warszawy – skupione wokół Orkiestry Sinfonia Varsovia ma być nie tylko atrakcyjnym miejscem dla prezentacji muzyki poważnej i innych gatunków sztuki (teatr, film, malarstwo, fotografia, rzeźba), lecz również miejscem spędzania czasu wolnego w multitece, kawiarni, czy restauracji. Siedziba Orkiestry ma się stać ważną przestrzenią dla dyskusji wokół najważniejszych wydarzeń kulturalnych.