Od dziś nowe sanktuarium

Tomasz Gołąb

publikacja 24.03.2015 13:14

Od pół wieku odbiera tu cześć figura Matki Bożej Fatimskiej, podarowana przez Prymasa Tysiąclecia. 25 marca abp Henryk Hoser podnosi do rangi sanktuarium kościół Matki Bożej Różańcowej na Bródnie.

Od dziś nowe sanktuarium Cenną figurę przekazał parafii kard. Stefan Wyszyński Tomasz Gołąb /Foto Gość

Od kiedy powstała kaplica, jako wotum parafian za 100-lecie ich kościoła na Bródnie, drzwi do kościoła Matki Bożej Różańcowej prawie się nie zamykają. Od 7.00 do 21.00 zawsze ktoś modli się przed Najświętszym Sakramentem. Tęsknym wzrokiem za wiernymi patrzy też Matka Boża z figury, podarowanej w 1960 r. kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. To wdzięczni rodacy z Hiszpanii i Portugalii przekazali ją niezłomnemu kardynałowi za jego świadectwo wierności Bogu i Matce Najświętszej. Cenna figura odbiera na Bródnie należną cześć od 20 września 1960 r. A jej materialnym wyrazem jest kilkaset wotów, które już nie mieszczą się na okalających boczny ołtarz ścianach. To dlatego proboszcz, ks. Stanisław Wołosiewicz postanowił zwrócić się do ordynariusza diecezji, abp. Henryka Hosera ze śmiałą prośbą o koronowanie fatimskiej Pani. A teraz poprosił także o ustanowienie sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

Kard. Stefan Wyszyński, pełen uznania dla parafian za ofiarność w odbudowie spalonego w czasie wojny drewnianego kościoła, przekazał cenną figurę na Bródno z prośbą, by „królowała w takiej postaci, w jakiej ukazała się w Fatimie, jako Królowa Różańcowa”.

- Mieszkańcy Bródna są tej prośbie wierni już 65 lat. Licznie stawiają się na nabożeństwach różańcowych przed figurą codziennie po Mszy św. o godz. 8, w pierwsze soboty miesiąca i w dniach fatimskich. Włączają się w modlitwę 20 kół różańcowych, a katecheci włączają w różaniec także dzieci szkolne – mówi proboszcz. I przypomina sobie, że o tej figurze, z kościoła na Bródnie, opowiadał mu osobiście Prymas Tysiąclecia, gdy był wikariuszem w parafii przy pl. Narutowicza. – W życiu nie przypuszczałem jednak, że dane mi będzie dożyć koronacji tej figury i ogłoszenia tej świątyni diecezjalnym sanktuarium – mówi ks. Stanisław Wołosiewicz.

25 marca uroczystości podniesienia do rangi diecezjalnego sanktuarium o godz. 18 przewodniczyć będzie abp Henryk Hoser.