Różaniec za chore serca

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 26.03.2015 14:05

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego abp Henryk Hoser podniósł do rangi sanktuarium diecezjalnego kościół Matki Bożej Różańcowej na Bródnie.

Różaniec za chore serca Do końca roku, każdego 25. dnia miesiąca w sanktuarium będzie się odbywać modlitwa dziękczynno-błagalna Agnieszka Kurek-Zajączkowska

- To będzie miejsce ciągłej modlitwy, która powstrzymuje świat od zagłady. Świat, który jest chory w wielu dziedzinach: ekonomicznej, społecznej i bezpieczeństwa. Ale przede wszystkim jest chory sercem chorych ludzi - mówił podczas homilii abp Henryk Hoser SAC.

Zwrócił uwagę, że jednym z największych współczesnych grzechów jest zabijanie dzieci w łonach matek. Wskazał na przemieniającą moc Różańca. - Modlitwa różańcowa wyprasza Boże Miłosierdzie ludzkości, a w świecie jest tylu prześladowanych czy zdezorientowanych ludzi - mówił.

Arcybiskup warszawsko-praski podkreślił znaczenie nowego sanktuarium w budowaniu jedności Kościoła. - Dziękujmy, że przybyło nam sanktuarium, gdzie będziemy się modlić jednym głosem z Jezusem i Maryją. Dziękujmy za ruch różańcowy w diecezji - zachęcał ordynariusz warszawsko-praski.

Przypomniał też losy bródnowskiej świątyni na przestrzeni lat. - Parafia została erygowana 26 października 1913 r. Jeszcze w kościele drewnianym w 1918 r. późniejszy Pius XI bierzmował młodzież. Pod koniec II RP, w 1938 r. rozpoczęto budowę tej świątyni. Uległa zniszczeniu w 1939 r, a w 1943 r. została całkowicie spalona. Kamień węgielny poświęcono w 1960 r. W tym samym roku  figurę Matki Bożej Fatimskiej bródnowskiemu kościołowi podarował kard. Stefan Wyszyński. Cztery lata później odbyła się konsekracja. Musimy znać te daty bo one przypominają, że Kościół dzieli losy swojego ludu - przekonywał abp Henryk Hoser. Przypomniał też, że 25 marca przypada 23. rocznica utworzenia diecezji warszawsko-praskiej i Dzień Świętości Życia.

W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele kapituły diecezjalnej i konkatedralnej, księża , zgromadzenia zakonne żeńskie i męskie, czciciele Różańca, władze dzielnicy Targówek oraz licznie zgromadzeni wierni. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra wojskowa.