Jak Guliwer w wehikule czasu

Tomasz Gołąb

publikacja 29.04.2015 17:41

Karoce, damy w kapeluszach, przedwojenna architektura. Park Miniatur Województwa Mazowieckiego otwarto w nowym, czarującym miejscu.

Jak Guliwer w wehikule czasu Wzniesiony w latach 1904-1906, według projektu Gustawa Landau-Gutentegera, gmach był jedną z najnowocześniejszych warszawskich budowli tego czasu Tomasz Gołąb /Foto Gość

W gmachu dawnego banku "Wilhelm Landau” zabytki Mazowsza odtworzone w skali 1:25 wyglądają jakby były stworzone dla tego miejsca. Gmach wybudowany dla Domu Bankowego od roku 1921 aż do 1939 był siedzibą Polskiego Banku Przemysłowego SA. Wzniesiony w latach 1904-1906, według projektu Gustawa Landau-Gutentegera, był jedną z najnowocześniejszych warszawskich budowli tego czasu. Posiadał m.in. parowe centralne ogrzewanie, system klimatyzacji zapewniający dopływ świeżego powietrza o stałej wilgotności, układ wentylacyjny, hydranty przeciwpożarowe na każdym poziomie, oświetlenie elektryczne czy nawet centralnie sterowane zegary elektryczne.

Dzięki umowie z władzami Warszawy, Fundacja "Park Miniatur Województwa Mazowieckiego" może pokazywać swoją ekspozycję w nowym gmachu na tyłach pl. Bankowego przez trzy lata. Poza ekspozycją miniatur oraz otworzoną ponownie wystawą "Warszawa 29.09.1939” prezentującą zdjęcia lotnicze z kolekcji Roberta Marcinkowskiego, dostępne będą również inne wystawy zdjęć i obrazów. W stylowej kawiarence będzie można napić się dobrej kawy i poczytać varsavianistyczną literaturę. A przewodnicy oprowadzą po budynku przy ul. Senatorskiej 38 i odkryją przed zwiedzającymi jego sekrety.

Jak Guliwer w wehikule czasu   Rafał Kunach, pomysłodawca Parku Miniatur Tomasz Gołąb /Foto Gość - Planowany na trzy lata pobyt w nowej siedzibie pozwoli na budowę kolejnych z planowanych 50 miniatur oraz przygotowanie docelowego miejsca parku na łuku siekierkowskim - zapowiada pomysłodawca parku Rafał Kunach, przedsiębiorca budowlany, który - tworząc Park Miniatur - realizuje swoje dawne marzenia.

Już dziś można oglądać odtworzony Pałac Kronenberga, Wielki Salon i Żelazną Bramę, pałac Lubomirskich czy budynek Giełdy Warszawskiej. Do końca maja powstanie miniatura pałacu marszałka wielkiego koronnego Franciszka Bielińskiego (to on dał nazwę ulicy Marszałkowskiej), trwają również prace nad Wielką Synagogą na Tłomackiem.

Park Miniatur Województwa Mazowieckiego otwarty jest przy ul. Senatorskiej 38 od wtorku do piątku w godz. 11-20 oraz w weekendy od 10.30 do 18.30.