Odwiedź marianów

Tomasz Gołąb

publikacja 22.05.2015 13:33

Duchowi spadkobiercy bł. Stanisława Papczyńskiego mają aż trzy parafie w Warszawie. Warszawski przewodnik Krzysztof Przygoda oprowadzi po ich klasztorze na Stegnach.

Odwiedź marianów Figura założyciela marianów, bł. o. Stanisława Papczyńskiego stoi przed kaplicą zakonną na Stegnach oraz na Mariankach w Górze Kalwarii Tomasz Gołąb /Foto Gość

Dwa króliki i kilka kurek leniwie przeciągają się w majowym słońcu. To atrakcja dla najmłodszych, którzy po Mszy ciągną rodziców do klatek przy kościelnym ogrodzeniu. Za nim rozciąga się jeden z trzech klasztorów mariańskich w stolicy. Kim są duchowi spadkobiercy założyciela bł. o. Stanisława Papczyńskiego i bł. Jerzego Matulewicza, obecni na Mokotowie, Żoliborzu i Pradze-Północ?

Do przestronnego kościoła przy ul. Bonifacego 9 prowadzą drzwi z 12 scenami maryjnymi i napisem "Otwórzcie drzwi Chrystusowi", pochodzącym z inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. Zainstalowane z okazji 150-rocznicy dogmatu o Niepokalanym Poczęciu wiele mówią o historii zakonu, który prowadzi duszpasterstwo na Stegnach.

Niektórzy parafianie mogą jednak nie odczuć, że odpowiedzialność za swój duchowy rozwój składają w ręce zakonników. Ojcowie strojem nie odróżniają się bowiem od księży diecezjalnych. Chociaż ich charyzmat jest bardzo wyraźny i odciska piętno na każdej z trzech ich stołecznych parafii.

- Po pierwsze wyraża się on w duchowości i postawie maryjnej, co widać już w naszej nazwie: Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP. Marianie mają czcić Maryję własnym życiem i głosić Jej chwałę innym, poprzez przybliżanie Jej cnót, by w ten sposób ukazywać Boga bogatego w miłosierdzie - podkreśla ks. Adam Stankiewicz, rzecznik zgromadzenia, który studiował mariologię w Rzymie.

Założyciel marianów, bł. o. Stanisław od Jezusa Maryi Papczyński (1631-1701) ideę maryjności zaczerpnął z pewnością z własnego doświadczenia i pobożności polskiego ludu. A ponieważ bezustanne wojny XVII w. oraz idące z nimi w parze liczne epidemie, pochłaniały wiele ofiar, o. Papczyński starał się też troszczyć o dusze czyśćcowe, czyli tych, którzy odchodzili z tego świata niezbyt dobrze przygotowani do wieczności. W roku 1699 zakon otrzymał zatwierdzenie papieskie na podstawie Reguły Dziesięciu Cnót NMP, które symbolizowała przez lata decymka przy pasie zakonników, czyli dziesięć czarnych paciorków różańca. Do czasu odnowienia zgromadzenia przez bł. Jerzego Matulewicza, marianie nosili również białe habity.

Zakon, którego początki związane są z Mazowszem - pierwszy klasztor powstał i do dziś istnieje w Puszczy Mariańskiej - był pierwszym zgromadzeniem męskim na ziemiach Polski, którego Założycielem był Polak. I pierwszym na świecie, którego nazwa wiązała się z przyjętym dopiero dwa wieki później dogmatem o Niepokalanym Poczęciu Maryi (1854 rok). Kilka lat później marianie zostali zaproszeni przez biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego do zakładanej przez niego Nowej Jerozolimy, dzisiejszej Góry Kalwarii, gdzie znajduje się grób założyciela.

W samej Warszawie marianie posługują w trzech parafiach: oprócz Stegien, także na Pradze-Północ, gdzie prowadzą hospicjum domowe i rozwijają duszpasterstwo narzeczonych i małżeństw (parafia Matki Bożej z Lourdes) oraz na Marymoncie (parafia Matki Bożej Królowej Polski). Z powodzeniem realizują w nich swój trzeci, obok maryjnego i eschatologicznego (modlitwa za zmarłych), charyzmat apostolski. To samo czynią w sanktuarium w Stoczku Warmińskim, sanktuarium licheńskim, gdzie ostatnio przy Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, powstała  poradnia alternatywnej wobec in vitro naprotechnologii, czy na Ealingu w Londynie, gdzie prowadzą polską parafię pod wezwaniem NMP Matki Kościoła.

Wraz z Lokalną Organizacją Turystyczną „Skarbiec Mazowiecki” oraz przewodnikiem warszawskim Krzysztofem Przygodą zapraszamy 23 maja o godz. 10 na spotkanie i zwiedzanie parafii Księży Marianów na Stegnach, ul. Św. Bonifacego 9. 27 maja o 13.30 specjalną audycję nada na ten temat Radio Warszawa. 6 czerwca w cyklu "Klasztory w panoramie Mazowsza" organizowany jest także wyjazd szlakiem pierwszych klasztorów mariańskich. O godz. 8 z pl. Bankowego autokarem będzie można pojechać do Puszczy Mariańskiej oraz Góry Kalwarii i Goźlina, do sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu. Informacja i zapisy w siedzibie LOT „Skarbiec Mazowiecki”, ul. Nowogrodzka  49 (róg ul. św. Barbary), wejście do Punktu Obsługi Turystów przez Centrum Duszpasterstwa w od poniedziałku do czwartku w godz. 11-15 lub pod tel.  tel. 502 057 882 i e-mailem: przygodak@onet.pl.

więcej w najnowszym numerze "Gościa Warszawskiego"