5 petabajtów kultury

Tomasz Gołąb

publikacja 03.06.2015 14:30

Nowoczesna sala wielofunkcyjna dostosowana do projekcji 4K, dostęp, także z sieci, do 10 tys. archiwalnych materiałów audio i wideo oraz miejsce do archiwizacji własnych zbiorów. Oto nowa NInA - Narodowy Instytut Audiowizualny na Służewiu.

5 petabajtów kultury W NInA każdy będzie mógł umówić się na digitalizację własnych zbiorów audiowizualnych Tomasz Gołąb /Foto Gość

Na najniższy poziom zjechać mogą nieliczni. To tu kryje się serce Narodowego Instytutu Audiowizualnego: dwie szafy twardych dysków, przechowujących 5 petabajtów danych, czyli  około 1 mln płyt DVD. Na piętrze znajduje się nowoczesna sala wielofunkcyjna dostosowana do projekcji 4K, koncertów i spektakli, na parterze - klubokawiarnia Café Gorączka. To wszystko na Mokotowie, albo… w internecie.

NInA, jak w skrócie nazywane jest najnowocześniejsze centrum kultury audiowizualnej w Polsce, otworzyła podwoje na warszawskim Służewie. Ma stać się otwartym dla wszystkich centrum  kultury audiowizualnej, w którym nie tylko będzie można uczestniczyć w różnorodnych warsztatach, koncertach czy wystawach, ale także realizować własne pomysły i projekty.

Sercem Instytutu jest Archiwum NInA, w którym odwiedzający mają dostęp do materiałów audiowizualnych zgromadzonych przez Instytut. Archiwum liczy około 10 tys. materiałów, a w jego skład wchodzą: filmy (m.in. „Bez znieczulenia” Andrzeja Wajdy czy „Walkower” Jerzego Skolimowskiego), animacje, dokumenty (m.in. „Joanna” Anety Kopacz czy dokumenty z serii „Polska Szkoła Dokumentu”), rejestracje spektakli teatralnych (m.in. Teatru Dnia Ósmego czy „Między nami dobrze jest” Grzegorza Jarzyny) oraz archiwalne programy telewizyjne i radiowe (np. materiały z Video Studia Gdańsk, Radia Łódź, Radia Kraków, Rozgłośni Harcerskiej, 250 odcinków „Pegazów” i „Notacji”). Archiwum NInA to cenne źródło materiałów dla badaczy, studentów, uczniów i wszystkich pasjonatów kultury wizualnej. Ale nie tylko, bo NInA to także bogaty zasób polskich animacji dla dzieci, dostępny z każdego zakątka świata pod adresem ninateka.pl.

5 petabajtów kultury   Jedna z najnowocześniejszych sal kinowych w Polsce Tomasz Gołąb /Foto Gość Zmodernizowany budynek mieści też nowoczesną salę dla 120 osób, pełniącą m.in. funkcję sali kinowej dostosowanej do cyfrowej projekcji 4K. System dźwiękowy w sali posiada certyfikat DOLBY ATMOS, najnowocześniejszego systemu dźwięku kinowego - głośniki umieszczone są z przodu i z tyłu sali, po jej bokach, a także na suficie. To druga sala w Polsce wykonana w tej technologii. Oprócz pokazów filmowych, będą się w niej odbywały spotkania, koncerty i spektakle teatralne.

W zmodernizowanym budynku NInA można także pod okiem specjalistów zdigitalizować własne domowe archiwa. Instytut udostępnia sprzęt umożliwiający bezpiecznie przeniesienie materiałów z kaset VHS, taśm magnetofonowych, a także zdjęcia i inne materiały archiwalne na nośniki cyfrowe. NInA jako jedyne miejsce w Polsce posiada sprzęt do digitalizacji materiałów z taśm 8 mm.

We wrześniu zostanie także otwarty dziedziniec – strefa relaksu i miejsce działań artystycznych. Tam również będą  odbywały się projekcje filmowe.