Dziękujmy Opatrzności

Tomasz Gołąb

publikacja 03.06.2015 15:34

Ósme Święto Dziękczynienia w Wilanowie rozpocznie się 11-kilometrową pielgrzymką z Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej. Po Mszy św. na nowym placu przed świątynią Opatrzności Bożej zagrają najlepsze chrześcijańskie zespoły, a obok otwarte zostanie Miasteczko dla Dzieci - z konkursami i zabawą dla całej rodziny.

Dziękujmy Opatrzności - W tym roku chcemy w sposób szczególny dziękować za peregrynację obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej - mówi kard. Kazimierz Nycz Tomasz Gołąb /Foto Gość

Trawa na ukończonym właśnie placu przed świątynią Opatrzności Bożej zdążyła się zakorzenić. Już w niedzielę rozsiądą się na niej rodziny z dziećmi, które przyjdą po raz ósmy na Święto Dziękczynienia, do Wilanowa. Część pielgrzymów dotrze tu pieszo, w 11-kilometrowej pielgrzymce z obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej, który pielgrzymował przez ostatni rok po archidiecezji warszawskiej. 7 czerwca mieszkańcy Warszawy będą mogli pożegnać Maryję nie tylko maszerując z Nią z pl. Piłsudskiego do Wilanowa, ale także w czasie Mszy św., która w południe zostanie odprawiona przez świątynią, i potem - w czasie cichej adoracji w Panteonie Wielkich Polaków.

- Dzień Dziękczynienia to klucz, który otwiera nam drogę do Bożej Opatrzności i wielkiej prawdy, że Bóg opiekuje się nami. Z jednej strony chcemy w tym dniu mówić "dziękuję", ale z drugiej chcemy także zawierzać - siebie i naszych bliskich oraz sprawy ojczyzny Bożej Opatrzności. Ta modlitwa dziękczynienia i zawierzenia przekracza nie tylko granice Warszawy, ale także Polski, bo wśród 70 tys. darczyńców wspierających wznoszenie Świątyni Opatrzności Bożej, wotum narodu za odzyskaną wolność, są już wierni z całego świata - mówi kard. Kazimierz Nycz, inicjator Dnia Dziękczynienia. - Różne były przez osiem lat motywy tego dziękczynienia: beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki, czy kanonizacja św. Jana Pawła II, ale w tym roku chcemy podkreślić, że to rodzina jest w Kościele przedmiotem szczególnej troski, dlatego chcemy przeżywać to święto pod hasłem: "Królowo rodzin, dziękujemy i zawierzamy" - dodaje metropolita warszawski.

Dziękujmy Opatrzności   Świątynny plac gotowy na przyjęcie pielgrzymów Tomasz Gołąb /Foto Gość Święto Dziękczynienia rozpocznie się o godz. 8 procesją ze Świętym Wizerunkiem Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej z Pl. Piłsudskiego i przejdzie następującymi ulicami: Pl. Piłsudskiego - Królewska - Krakowskie Przedmieście - Nowy Świat- PI. Trzech Krzyży - Al. Ujazdowskie - Belwederska - Jana lll Sobieskiego - AI. Wilanowska - Al. Rzeczypospolitej - Ks. Prymasa A. Hlonda. Przy kościele Św. Antoniego Marii Zaccarii, nastąpi uroczyste przekazanie Świętego Wizerunku. Ostatni odcinek do Świątyni Opatrzności Bożej uczestnicy procesji przejdą w asyście przedstawicieli różnych grup i stanów: w tym przedstawicieli Wojska Polskiego, harcerzy, Episkopatu Polski, duchownych z całego kraju, prezydentów miast papieskich, pocztów sztandarowych, przedstawicieli grup zawodowych, orkiestr, stanów i zrzeszeń. W procesji uczestniczyć będą także darczyńcy z różnych części Polski.

O godz. 12 rozpocznie się Msza Święta z uroczystym Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia, której przewodniczyć będzie Prymas Polski Arcybiskup Wojciech Polak. Wśród zaproszonych gości: urzędujący prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Bronisław Komorowskiego, prezydent elekt - Andrzej Duda, prezydenci Miast Papieskich oraz przedstawiciele różnych środowisk i instytucji.

Jak co roku, po Mszy św., wszyscy będą mogli zapoznać się z postępami prac na budowie Świątyni Opatrzności Bożej. Ukończono właśnie układanie płyt granitowych oraz chodników rzymskich na placu u zbiegu al. Rzeczypospolitej i ul. Ks. Prymasa Augusta Hlonda. Zakończone zostały prace kamieniarskie przy wszystkich portalach i bocznych kaplicach od strony północnej.

- W najbliższych miesiącach planujemy wykonać kolejny bardzo ważny etap prac. Zostanie założone ogrzewanie i marmurowa posadzka, nastąpi zamknięcie Świątyni przeszklonymi portalami i drzwiami oraz wypełnienie kopuły dźwiękochłonnymi panelami. Na zewnątrz planujemy zbudować parkingi. Wierzymy, że ten ambitny plan zostanie zrealizowany dzięki ofiarności naszych darczyńców - mówi Piotr Gaweł, prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej.

Dziękujmy Opatrzności   Kard. Kazimierz Nycz i Piotr Gaweł, prezes zarządu COB Tomasz Gołąb /Foto Gość Po południu dzieci będą mogły wziąć udział w atrakcyjnym programie edukacyjno-kulturalnym. - Najmłodszych zapraszamy do Miasteczka dla Dzieci i do udziału w grze rodzinnej "Dziękuję, bo dary otrzymuję” oraz animacjach realizowanych przy współpracy telewizji, radia, a także Wojska Polskiego, czy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Będzie również okazja zobaczyć przygotowaną przez Muzeum Wojska Polskiego oraz Wojsko Polskie wystawę historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego - mówi Anna Dunikowska z COB.

- W roku, w którym obchodzimy 70. rocznicę zakończenia ll wojny światowej oraz 95. rocznicę Cudu nad Wisłą, obecność Wojska Polskiego na Święcie Dziękczynienia jest rzeczą zrozumiałą. W ten sposób wyrażamy wdzięczność wobec żołnierzy, którzy walczyli o wolność ojczyzny na wszystkich frontach tej okrutnej wojny. Ale chcemy też pokazać Polakom, że i dziś żołnierze są blisko społeczeństwa, gotowi bronić i nieść pomoc. Zawsze obecni, choć czasem niewidoczni. Święto jest doskonałą okazją do spotkania żołnierzy i tych, którym służą - dodaje wicepremier Tomasz Siemoniak, minister Obrony Narodowej.

W Panteonie Wielkich Polaków będzie można pomodlić się przy Świętym Wizerunku Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej. Najmłodsi będą mogli zobaczyć ruchomy "Teatrzyk XXI”. Na scenie przed świątynią będzie można zobaczyć występ "ARKI NOEGO" w towarzystwie Mariki, Maleo i Mietka Szcześniaka. Po nim, na scenie przy Świątyni Opatrzności Bożej rozpocznie się pierwsza edycja festiwalu muzyki chrześcijańskiej "MOC DOBRA".

- Twórcy i artyści muzyki chrześcijańskiej powinni w końcu mieć dla siebie miejsce gdzie zawsze mogą liczyć na to że zostaną potraktowani dobrze czyli poważnie, a wówczas ich twórcze wysiłki nie pójdą na marne - mówi Dariusz Ciszewski, współtwórca festiwalu. - Wielu muzyków zdaje sobie sprawę, że ich twórczość to silny instrument głoszenia Dobrej Nowiny. Aby tak było rzeczywiście, musi zaistnieć jeden konkretny adres, gdzie muzycy ci znajdą możliwość podzielenia się dobrem swojej twórczości. Muzyka ludzi nawróconych do Jezusa stała się zjawiskiem. Natomiast, aby była istotną częścią kultury powszechnej, musi być wspierana - dodaje.