Nie zapominajmy o sumieniu

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 22.06.2015 12:53

Wprowadzenie odrestaurowanych relikwii św. Placyda, uroczysta Eucharystia z udziałem prezydenta RP i festyn rodzinny. Parafia Nawiedzenia NMP w Zaborowie świętowała 550 lat istnienia.

Nie zapominajmy o sumieniu Wierni modlili się przed szczątkami świętego opata Agnieszka Kurek-Zajączkowska

- Wspominamy czasy daleko wcześniejsze niż 220 lat archidiecezji warszawskiej, czasy kiedy Polską rządził Kazimierz Jagiellończyk, a ta część Mazowsza aż do Wisły, należała do biskupa poznańskiego. To jest 20 pokoleń, które tworzyły historię i każdy coś po sobie pozostawiał - mówił w homilii kard. Kazimierz Nycz.

Przypomniał, że na Mazowszu pierwsze parafie powstały w Czersku, Grójcu, w Warszawie i jej okolicach. Zauważając obecność Bronisław Komorowskiego na uroczystości modlił się o takie rządy w kraju, aby w imię autonomii nie zapomniano o prawie Bożym i sumieniu. - Razem z panem prezydentem dziękujemy za to wszystko co jest naszą historią. Dziękujemy Panu Bogu za naszą ojczyznę, za samorządy, które są tu reprezentowane, a które w ciągu tych 25 lat wolnej Polski tyle odbudowały po tamtym trudnym okresie - mówił metropolita warszawski.

Podczas jubileuszowej Eucharystii do kościoła powróciły odnowione relikwie św. Placyda, opata zamęczonego za wiarę w VI. - Zostały one sprowadzone prawdopodobnie w XVIII w. przez fundatorów naszego kościoła, właścicieli majątku Placyda i Karolinę Izbińskich, zapomniane w czasach późniejszych i przypadkowo odnalezione. Mamy już relikwie św. Jana Pawła II, a teraz dołączą kolejne - przypomniał ks. Konstanty Kordowski, proboszcz zaborowskiej parafii.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał Bronisław Komorowski. - Parafia to jedna z form wspólnoty. Bez wspólnot nie ma całości. Są indywidualne losy ludzkie, indywidualne działania. Dlatego tak ważne jest, by wzmacniać wspólnotę: rodziną, parafialną i lokalną po to, aby istniała i była coraz mocniejsza i piękniejsza ta wielka wspólnota, jaką stanowi ojczyzna, jaką stanowi naród - powiedział.

W Mszy św. uczestniczyły siostry Misjonarki Miłości, których dom znajduje się na terenie zaborowskiej parafii, a także starosta powiatu warszawskiego zachodniego Jan Żychliński, wójtowie sąsiednich gmin, dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego i nauczyciele okolicznych szkół.

Po Eucharystii rozpoczął się festyn parafialny. Na przybyłych czekały przejażdżki bryczką, degustacja pieczonego dzika i swojskiego jadła, zespół muzyczny oraz liczne atrakcje dla dzieci: malowanie buziek, trampolina czy dmuchany zamek. Strażacy pokazywali wozy gaśnicze, policjanci motory, ratownicy medyczni szkolili z udzielania pierwszej pomocy, a wolontariusze ŚDM zachęcali, by w 2016 r. przyjąć pod swój dach młodzieży.

Parafia w Zaborowie powstała w 1465 roku. Z tego okresu pochodził pierwszy, drewniany kościół. Kolejną świątynię, ufundowaną przez Zofię Kryską z Lubieńskich, kanclerzynę koronną, wzniesiono 1661 r.  Kościół ten spłonął w 1700 r. i od razu wybudowano kolejny. Został rozebrany pod koniec XVIII w. Obecny zbudowano na planie prostokąta w 1791 r.  według projektu Hilarego Szpilowskiego. Ufundowali go Karolina i Placyd Izbińscy. Świątynia była dwukrotnie odnawiana. Konsekrowano ją ostatecznie w 1909 r. Żywy jest w niej kult św. Rity. Każdego 22. dnia miesiąca odprawione jest nabożeństwo za jej wstawiennictwem.