Start "Lata w mieście"

Tomasz Gołąb

publikacja 24.06.2015 14:25

Na dzieci i młodzież pozostające w stolicy czeka moc atrakcji – sportowych, edukacyjnych i kulturalnych.

Start "Lata w mieście" Z oferty "Lata w mieście" będzie mogło skorzystać nawet 14 tys. dzieci Tomasz Gołąb /Foto Gość

– Program „Lata w mieście” od wielu lat  cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród młodych warszawiaków i ich rodziców. „Lato w mieście” jest bez wątpienia największą i najciekawszą tego typu akcją w Polsce. Mowa tu nie tylko o środkach finansowych wydatkowanych na ten, ale także o formie i bogactwie oferty skierowanej do najmłodszych warszawiaków – mówił podczas konferencji inaugurującej "Lato w mieście" Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Do 31 sierpnia na dzieci i młodzież roku również czeka bogata oferta różnego rodzaju aktywności. Uczniowie będą mogli korzystać m.in. z zajęć edukacyjno-wychowawczych, rekreacyjnych i kulturalnych, a wszystko to w punktach organizowanych w szkołach, w obiektach sportowych, domach kultury, dzielnicowych klubach i innych placówkach.

– Do programu w formie wakacyjnych placówek edukacyjnych przystępuje niemal dwie trzecie szkół podstawowych w stolicy. To tak jakby rok szkolny trwał w nich pełne dwanaście miesięcy. Dzięki temu zaangażowaniu jesteśmy w stanie zapewnić opiekę dla ponad czternastu tysięcy dzieci. Dla właśnie tych najmłodszych mamy niezwykle atrakcyjną ofertę zajęć kulturalnych, plastycznych, teatralnych, edukacyjnych i wielu wielu innych – dodał Mirosław Sielatycki zastępca dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy.

Letnie punkty w większości znajdować się będą w szkołach podstawowych. Zapewnią one opiekę nad najmłodszymi, którzy będą przyprowadzani i odbierani przez opiekunów, przez pięć dni w tygodniu, od godz. 7-8 aż do godz. 16-17.

Podobnie jak w latach ubiegłych od uczestników pobierana jest jedynie opłata za wyżywienie. Wynosi ona 7 zł za dwa posiłki dziennie, w tym jeden ciepły.

Placówki tradycyjnie zaoferują najmłodszym zajęcia sportowe, rekreacyjne, edukacyjne, muzyczne, plastyczne i teatralne. Będą także wyjścia na seanse filmowe, spektakle i lekcje muzealne. Wszystko, oprócz wyżywienia, finansuje miasto. Za 7 zł dzieci mogą skorzystać z dwóch posiłków, w tym jednego ciepłego.

Warszawskie ośrodki sportu przygotowały także zajęcia w 63 obiektach: boiskach, halach oraz basenach, także odkrytych. Do dyspozycji będzie m.in. popularne kąpielisko „Moczydło”, całoroczny stok narciarski „Szczęśliwice” i skatepark „Jutrzenka”.

Z 693 zajęć i warsztatów będą mogły korzystać grupy zorganizowane oraz osoby indywidualne. Atrakcje dla dzieci przygotowały m.in.: Centrum Nauki Kopernik (2200 bezpłatnych biletów), Muzeum Narodowe (90 lekcji muzealnych), Łazienki Królewskie, Pałac w Wilanowie, Muzeum Historii Żydów Polskich czy Muzeum Fryderyka Chopina. Swoje podwoje otwiera także Muzeum Kolejnictwa, Dom Spotkań z Historią (np. warsztat „Czy jestem warszawiakiem z wyboru?”) i warszawskie zoo, które odwiedzi 280 grup.

Uroczysta inauguracja programu „Lato w mieście” odbędzie się podczas pikniku „Bądź bezpieczny latem w mieście”, który odbędzie się w środę, 1 lipca, w godz. 10-14 w Parku Agrykola (przy ul. Myśliwieckiej). Podczas pikniku służby mundurowe takie jak: Komenda Stołeczna Policji, Straż Miejska m.st. Warszawy, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie czy Żandarmeria Wojskowa zaprezentują swoje wysokospecjalistyczne pojazdy, którymi na co dzień wykonują swoje zadania. Na pikniku obecny będzie również koncern PKN Orlen, który zaprosi najmłodszych do sportowej zabawy na boiskach do plażowej piłki siatkowej. Gwiazdą spotkania będzie siatkarski Mistrz Świata Paweł Zagumny. Uczestnicy pikniku będą mogli również spojrzeć w gwiazdy w mobilnym planetarium przygotowanym przez Fundację Edukacji Astronomicznej, a Fundacja ART. zbuduje wspólnie z dziećmi teatr. Piknik przygotowały wspólnie Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Edukacji, Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Stołeczna Estrada.