Co druga rodzina korzysta

Tomasz Gołąb

publikacja 30.06.2015 18:41

Karty Dużej Rodziny honoruje już 107 przedsiębiorstw i instytucji na Mazowszu. Co druga rodzina wielodzietna wyrobiła już dokument uprawniający do wielu ulg.

Co druga rodzina korzysta Od grudnia 2014 Kartę honoruje m.in. Carrefour, który oferuje zakupy tańsze nawet o 10 proc. Tomasz Gołąb /Foto Gość

- Od kiedy honorujemy Kartę, mamy coraz więcej klientów, nie tylko z naszego osiedla, ale także z innych dzielnic Warszawy - mówi Agnieszka Soluch, która razem z mężem prowadzi niewielki sklep papierniczy na Stegnach.

- W "Zaczarowanym ołówku" udzielamy rodzinom wielodzietnym 10 proc. rabatu na artykuły szkolne i 5 proc. na zabawki - dodaje.

Ulgi komunikacyjne, przy wyrobieniu paszportu oraz na oferty instytucji kultury i księgarni są najbardziej cenione przez duże rodziny na Mazowszu. Z wprowadzonych rok temu Kart Dużej Rodziny (KDR) korzysta 30,5 tys. rodzin na Mazowszu.

Wojewoda Jacek Kozłowski podpisał 107 umów z oferującymi zniżki partnerami programu KDR. Ale rodziny oczekują ofert sklepów z żywnością, odzieżą i aptek. 

Na początku maja br. milionową kartę odebrała rodzina z Ciechanowa, w samym Mazowieckiem wydano w sumie 158 tys. kart. Upoważniają do zniżek już w ponad 1 070 miejscach. Umowy zostały podpisane m.in. z: księgarniami, sklepami z artykułami szkolnymi, składnicami harcerskimi, stacjami benzynowymi, salonami fryzjerskimi, restauracjami, zakładami mięsnymi oraz instytucjami kultury.

Karta uprawnia do m.in.: zniżki w transporcie kolejowym (przejazdy jednorazowe 37 proc. i 49 proc. na bilety miesięczne), ulgi w opłacie paszportowej (75 proc. dzieci, 50 proc. rodzice), zwolnienia z opłat za wstęp do parków narodowych, muzeów. Wśród 107 partnerów KDR 53 z nich oferuje zniżki powyżej 10 proc, w tym 30 powyżej 20 proc. Aktualizowany wykaz wszystkich podmiotów oferujących zniżki dostępny jest na stronie www.rodzina.gov.pl.

- Z dużą radością witałem program Karty Dużej Rodziny i cieszę się, że po roku już blisko połowa dużych rodzin na Mazowszu korzysta z tego rozwiązania. Wychowanie kilkorga dzieci to duży wysiłek, także finansowy, więc rosnąca liczba przedsiębiorców, którzy chcą udzielać zniżek takim rodzinom to bardzo pozytywny sygnał - mówi Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Podstawową korzyścią dla firm prywatnych jest możliwość wykorzystania potencjału wizerunkowego w obszarze odpowiedzialności społecznej biznesu (CSR - z ang. Corporate Social Responsibility), jaką daje włączenie się w prorodzinną politykę państwa. Chętni mogą się zgłosić do wojewody (lub ministra pracy i polityki społecznej przy ogólnopolskim zasięgu umowy). Od grudnia do programu przyłączył się Carrefour, który oferuje nawet 10 proc. rabatu na zakupy.

Kartę Dużej Rodziny honorują też małe firmy, m.in. Agnieszka Niedojadło, która na Bemowie prowadzi sklepik Mała Stopa, z obuwiem dla najmłodszych. - Rodziny z Kartą płacą u nas 20 proc. mniej za buciki polskiej firmy Antylopa - mówi.

Rządowy Program KDR prowadzony jest od czerwca 2014 r., od 2015 r. jako zadanie zlecone samorządom Ustawą o ogólnopolskiej Karcie Dużej Rodziny, którego obsługa jest finansowana z budżetu państwa. Członek rodziny wielodzietnej musi złożyć wniosek do właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 r.ż. lub do ukończenia nauki (maksymalnie do 25 r.ż.). Osoby z niepełnosprawnościami - przez czas ważności orzeczenia lekarskiego.

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z co najmniej trójką dzieci, bez względu na wysokość zarobków. Karta jest wydawana bezpłatnie. Rodzice korzystają z niej dożywotnio, dzieci - do 18 lub 25 roku życia.