Dług wobec powstańców

Tomasz Gołąb

publikacja 27.07.2015 15:02

"Powstańcy warszawscy są wśród nas - uczmy się od nich, swoimi postawami spłacajmy wobec nich dług" - napisano w apelu do warszawiaków, podpisanym w ratuszu przez przedstawicieli Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz władze Warszawy.

Dług wobec powstańców Apel podpisali Zbigniew Galperyn, zastępca prezesa Związku Powstańców Warszawskich, Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, oraz Jarosław Jóźwiak, zastępca prezydent m.st. Warszawy Tomasz Gołąb /Foto Gość

"Powstanie Warszawskie ukształtowało tożsamość naszego miasta. Historię walk poznaje już drugie pokolenie warszawiaków, które urodzone i wychowane w pokoju szuka inspiracji w etosie powstania. Odnajduje w nim wartości niezbywalne w każdym czasie i w każdym miejscu - jak wolność, honor, męstwo, przyjaźń, sumienność, tolerancja.

Powstańcy warszawscy przeszli - dosłownie - próbę ognia. Zostali sprawdzeni, ale i sami sprawdzili, jak ważne są cechy, dzięki którym tworzymy grupę, społeczność, naród. Korzystajmy z ich doświadczeń, wprowadzajmy w naszą codzienność wartości, które czynią nasze życie wartościowszym. Powstańcy warszawscy są wśród nas - uczmy się od nich, swoimi postawami spłacajmy wobec nich dług" - napisano w apelu do warszawiaków, podpisanym w ratuszu przez przedstawicieli Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz władze Warszawy.

"1 sierpnia o godz. 17.00 w stolicy rozlegną się syreny - zatrzymajmy się wtedy na chwilę i skierujmy myśli ku tym, którzy 71 lat temu walczyli za nasze miasto, za wolność. Uczcijmy wspólnie pamięć o bohaterach w zgodzie i pojednaniu” - napisali sygnatariusze, apelując o godne uczczenie kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego.

- Każdego roku, od ponad 25 lat, obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego są w Warszawie wielkim świętem. 71. rocznica - tak, jak poprzednie - będzie w Warszawie obchodzona bardzo uroczyście. Główne obchody będą trwały dwa dni - 31 lipca i 1 sierpnia. Przez długi czas poprzedzający dzień wybuchu powstania, jak i długo po nim będą trwały najróżniejsze wydarzenia kulturalne i uroczystości okolicznościowe - powiedział podczas konferencji prasowej Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent stolicy.