Tornistry rozdane

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 27.08.2015 13:03

Pierwsze uczniowskie wyprawki trafiły do dzieci w diecezji warszawsko-praskiej.

W ciągu sześciu lat Caritas Polska rozprowadziła 100 tys. wyposażonych plecaków W ciągu sześciu lat Caritas Polska rozprowadziła 100 tys. wyposażonych plecaków
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

"Tornister pełen uśmiechów" to już siódma edycja akcji Caritas Polska i diecezjalnych Caritas, która ma pomóc dzieciom i ich rodzicom w skompletowaniu szkolnej wyprawki. Bowiem dla wielu budżetów rodzinnych wrześniowe, szkolne zakupy okazują się zbyt dużym obciążeniem. Według CBOS w ubiegłym roku na zakup szkolnych podręczników rodzice wydali średnio 360 zł na jedno dziecko. Do tego musieli dokupić plecak, zeszyty, piórnik, przybory szkolne, obuwie zastępcze, strój gimnastyczny... Na jedno dziecko w sumie wydali 1257 zł.

- Dzisiaj zakup wyprawki szkolnej jest problemem nie tylko dla rodzin ubogich, obarczonych  bezrobociem, ale także tych, które na co dzień dobrze sobie radzą, ale są na przykład wielodzietne. Bądźmy zatem wrażliwi na potrzebujących w naszym najbliższym otoczeniu sąsiedzkim czy własnej parafii, gdzie można pomóc dzieciom i rodzinom - zaapelował abp Henryk Hoser SAC, który również wziął udział w szkolnej akcji Caritas.

W połowie sierpnia puste plecaki trafiły do parafii, a za ich pośrednictwem do osób i instytucji, które zgłosiły udział w akcji. Do 23 sierpnia miały wrócić do parafii, ale już ze szkolną zawartością. Dzisiaj w kurii warszawsko-praskiej dzieci odebrały pierwsze spakowane plecaki. Gimnazjaliście, licealistce i uczennicy podstawówki spakowali je i wręczyli: abp Henryk Hoser SAC oraz biskup pomocniczy Marek Solarczyk. Znalazły się w nich zeszyty do nauki religii, bloki rysunkowe, farby, pisaki, długopisy, kolorowe śniadaniówki, a także coś, co obdarowanym przypomni mijające wakacje: pluszaki i rakietki do tenisa.

- W plecakach oprócz przyborów szkolnych często znajdują się też miłe niespodzianki: strój gimnastyczny, buty sportowe, jakaś zabawka czy piłka. Widać wrażliwość na potrzeby innych, troskę i wielką empatię osób, które wzięły udział w akcji - podkreślał ks. Dariusz Marczak, dyrektor warszawsko-praskiej Caritas.

W ubiegłym roku "Tornister pełen uśmiechów" w diecezji warszawsko-praskiej odebrało niewiele ponad 1000 dzieci. W akcję włączyło się 25 parafii, przy czym liczba rodzin chętnych do ufundowania wyprawki znacznie przewyższała liczbę dostępnych, pustych plecaków. W tym roku warszawsko-praska Caritas rozprowadziła 1700 plecaków (1500 zakupiła z własnych środków, a 200 otrzymała od sponsorów). Wróciły wypchane i ciężkie. Dzieci i młodzież odbiorą je 3 września w siedzibie diecezjalnej Caritas, przy ul. Kawęczyńskiej 49. 

W ciągu sześciu  lat Caritas w skali całej Polski udało się rozdać 100 tys. wyprawek szkolnych. Najwięcej wyposażonych plecaków rozprowadzono w ubiegłym roku: blisko 40 tys.