Rewolucja na placu Defilad

Agata Ślusarczyk

publikacja 18.09.2015 19:07

Styk miasta i kultury - tak wyobraża sobie pl. Defilad Thomas Phifer, światowej sławy projektant. Pl. Defilad czekają wielkie zmiany.

Rewolucja na placu Defilad   Bryły nowych budynków, które staną na pl. Defilad - biała to budynek MSW, ciemna - TR Warszawa materiały prasowe Najpóźniej do 2020 r. plac przed Pałacem Kultury i Nauki zmieni się nie do poznania. Podczas konferencji prasowej światowej sławy projektant Thomas Phifer zaprezentował projekt przebudowy pl. Defilad. 

Sprzed PKiN zniknie autobusowy parking, a cała powierzchnia zostanie ujednolicona, wyrównana i podwyższona. W zamyśle architekta plac ma stać się wielką, otwartą, miejską przestrzenią na wzór miejskich placów na rynku w Krakowie czy przed mediolańską katedrą. Materiały użyte do jego przebudowy mają być ciepłe, naturalne, zachęcające do korzystania z przestrzeni.

Na placu usytuowane będą dwa budynki - TR Warszawa oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. - Wspólną ideą obydwu instytucji jest oddanie przestrzeni pl. Defilad, który do tej pory zdominowany był przez Pałac Kultury i Nauki, publiczności - mówiła Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Pomogą w tym rozwiązanie architektoniczne - partery obydwu budynków będą przedłużeniem miejskiego placu.

Rewolucja na placu Defilad   Konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano plany modernizacji placu Defilad Agata Ślusarczyk /Foto Gość Budynek TR Warszawa będzie miał kształt kwadratu. Parter instytucji będzie zrównany z poziomem placu, od strony parku i pl. Defilad zaprojektowane będą wielkie wrota, które mogą pełnić rolę sceny dla kilku tysięcznej publiczności. 

- Mamy do czynienia z rewolucją, jeśli chodzi o projektowanie przestrzeni dla teatrów. Teatr z założenia był przestrzenią zamkniętą, a ta propozycja zakłada, że świat zewnętrzny i teatralny mogą ze sobą rozmawiać - zauważył Grzegorz Jarzyna, dyrektor artystyczny TR Warszawa. 

Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie miał kształt prostokąta i usytuowany będzie wzdłuż ul. Marszałkowskiej. Także parter tej instytucji będzie całkowicie otwarty - z jednej strony na ul. Marszałkowską, z drugiej na plac. Na poziomie "zero” znajdą się też kawiarnie, księgarnie, otwarte audytorium, ale także galerie tzw. szybkiego reagowania, do których będzie można wejść bez biletu.

- Chcemy w ten sposób przywrócić Warszawie znaczenie przestrzeń publicznej, poświęconej bezinteresownemu uczestnictwu w kulturze czy po prostu spotkaniu - mówiła dyrektor muzeum.

Rewolucja na placu Defilad   Wrota, które mogą pełnić rolę sceny dla kilku tysięcznej publiczności materiały prasowe Pierwsze piętro muzeum to tzw. galerie eksperymentalne - poświęcone eksperymentom w sztuce, wystawy badawcze oraz galerie prezentujące archiwa muzeum. Znajdą się tu także wystawy prac badawczych i dwie instalacje stałe – archiwum Zofii Kulik i rekonstrukcja Studia Eksperymentalnego polskiego Radia. Na tym piętrze znajdzie się także biblioteka z czytelnią. 

- To także piętro, gdzie będziemy przygotowywać te projekty, które już stały się znakiem rozpoznawczym muzeum, związane z badaniami, wiedzą, rozumieniem kultury, praca nad archiwami, przeszłością - wyjaśniła.

Na drugim piętrze znajdą się monumentalne galerie oświetlone światłem wpadającym przez świetliki. Charakteryzować je będą rozmiary powierzchni muzealnej od 200 m kw.(cztery sale) do 500 m kw. Ciąg sal przeplatany będzie tzw. "pokojami miejskimi” - czyli miejscami odpoczynku z widokiem na miasto. 

Fasady obydwu budynków będą przeszklone, każda bryła będzie mieć wyjątkową architektoniczna tożsamość.- Muzeum, teatr i znajdujące się między nimi forum tworzą spójną całość, zachowując jednocześnie odrębność od siebie nawzajem i od otoczenia. Proste bryły budynków kontrastują zarówno z potężnym i wyrazistym Pałacem Kultury i Nauki, jak i z komercyjną architekturą okolicy. Fasady budynków, zbudowane z prostych materiałów o fakturze zachęcającej do dotykania, czerpiące inspiracje z abstrakcyjnych dzieł sztuki, uosabiają twórcze życie stolicy i podkreślają kluczową rolę Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa w tworzeniu nowego centrum kulturalnego Warszawy - powiedział przedstawiając wizualizacje budynków Thomas Phifer.

Rewolucja na placu Defilad   Przestrzeń muzealna w MSW materiały prasowe Między obydwoma budynkami będzie tzw. forum - przyjazna, częściowo zadrzewiona przestrzeń publiczna, przeznaczona na plenerowe działania artystyczne. - Pl. Defilad już teraz tętni życiem, to miejsce wielu spotkań. W przyszłości ma jeszcze bardziej służyć warszawiakom - mówiła prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. 

Władze miasta szacują, że budowa MSN i TR Warszawa rozpocznie się w 2017 r. i potrwa nie później niż do 2020 r. Prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniła, że projekt zostanie zrealizowany na tych gruntach, których właścicielem jest miasto. 

Z nowym projektem TR Warszawa, Muzeum Sztuki Współczesnej i pl. Defilad, mieszkańcy miasta będą mogli zapoznać się już 19 września w ramach "Soboty na placu”. O rozkładzie pomieszczeń i ich funkcjach w godz. 13-16 opowiedzą aktorzy teatralni i pracownicy muzeum. Na przyszłym placu budowy wymalowane zostaną plany parterów obydwu gmachów. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. gdzie znajduje się wejście do budynków, sale teatralne i wystawowe, księgarnie i kawiarenki. 

Na oprowadzanie po przyszłych budynkach oraz warsztaty rodzinne obowiązuje rezerwacja miejsc. Zapisy na www.artmuseum.pl. 

W godz. O godz. 17-18.30 odbędzie się spotkanie na tematowych budynków MSN i TR Warszawa połączone z rozmową o kulturotwórczej roli pl. Defilad.