Tydzień seniora

Tomasz Gołąb /PAP

publikacja 23.09.2015 09:50

Warsztaty, spotkania i wystawy poświęcone kulturze, turystyce, zdrowiu i nowym technologiom – to tylko niektóre atrakcje jakie przygotowano od 27 września do 4 października w ramach Warszawskiego Tygodnia Seniora.

Tydzień seniora

Warszawski Tydzień Seniora organizowany jest co roku na przełomie września i października z okazji przypadającego 1 października Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.

Na seniorów czekać będą także m.in. projekcie filmowe, wycieczki, koncerty, zajęcia językowe i wykłady. Szczegółowy plan wydarzeń dostępny jest na stronie senioralna.um.warszawa.pl; warto się z nim wcześniej zapoznać, bo na część wydarzeń obowiązują zapisy.

W niedzielę Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza na zwiedzanie swojej placówki, sąsiedzkie śniadanie oraz archiwalny koncert Zbigniewa Wodeckiego z 1976 r., kiedy muzyk wydawał swoją debiutancką płytę, odświeżoną niedawno przez zespół Macio Morettiego. W poniedziałek zobaczyć będzie można w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej wernisaż prac seniorów – "Słoneczne Impresje".

We wtorek za sprawą praskiej Biblioteki Publicznej im. Z.J.Rumla osoby starsze będą mogły wziąć udział m.in. w konsultacjach komputerowych, lekcji angielskiego i wirtualnej podróży po muzeach świata. Dla seniorów przygotowano także wycieczkę po Starej Pradze. W środę Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza seniorów na dyskusję z twórcami oraz zwiedzanie wystaw. Zaplanowano także spacer z przewodnikiem o historii Jazdowa i Zamku Ujazdowskiego.

W czwartek Biblioteka Publiczna na Ochocie zaprasza na dzień pod znakiem zdrowia m.in. spotkania z lekarzami i dietetykiem, badania tkanki tłuszczowej i poziomu glukozy oraz warsztaty komputerowe e-zdrowie. W piątek przygotowano m.in. spotkania z ludźmi filmu np. aktorką i reżyserką Iloną Kuśmierską oraz operatorem dźwięku Grzegorzem Lindemannem, seans filmowy produkcji „Mur” oraz projekcje amatorskich produkcji, autorstwa seniorów w ramach cyklu „Późne debiuty”.

W sobotę na zainteresowanych czekać będą m.in. wycieczki historyczne zabytkowymi autobusami po Białołęce i Targówku – „ogórkiem do krainy młodości”.

Tydzień Seniora tradycyjnie zakończy niedzielny jarmark w Ogrodzie Saskim. Na scenie wystąpią m.in. Teresa Kramarska oraz Wojciech Dąbrowski z gośćmi Festiwalu Retro 2015; gościem będzie też DJ Wika. Planowany jest udział ok. 40 wystawców.

W Warszawie mieszka ponad 452 tys. osób w wieku emerytalnym. Oznacza to, że seniorzy stanowią 1/5 Warszawiaków.