535 łóżek dla najmłodszych

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

|

GOSC.PL

publikacja 29.09.2015 10:58

Ma 535 łóżek, przestronne i przyjazne wnętrze, nowoczesny sprzęt oraz fachową kadrę, a na dachu lądowisko dla pogotowia lotniczego. W Kampusie Banach otwarto Szpital Pediatryczny WUM.

535 łóżek dla najmłodszych Nowy szpital to trzy budynki połączone przeszklonym pasażem. Na dachu obiektu znajduje się całodobowe lądowisko dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

- To obecnie najwspanialszy szpital w Polsce. Wyposażony na miarę XXI wieku. Ma aparaturę najnowszej generacji, zatrudnia wysoce wykwalifikowaną kadrę, w jego skład wchodzą jednostki z długą historią i tradycją, jak i zupełnie nowe, jakich w uczelni do tej pory nie było. Będzie służył dzieciom jeszcze nienarodzonym, u których wykryto wady, a współczesna medycyna potrafi im zaradzić w okresie prenatalnym, jak i niemowlętom, dzieciom i młodzieży. Całe spectrum wszelkiego rodzaju schorzeń będzie od dnia dzisiejszego można leczyć w oddawanym do użytku Szpitalu Pediatrycznym - zapowiedział 28 września podczas ceremonii otwarcia prof. dr. hab. Marek Krawczyk, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Od tygodnia placówka przyjmuje małych pacjentów. Hospitalizowano już ok. 100 dzieci i udzielono ponad 200 porad ambulatoryjnych. Działają już jednostki przeniesione ze szpitala dziecięcego z ul. Działdowskiej. Kolejne, z lecznicy dziecięcej zlokalizowanej obecnie przy ul. Marszałkowskiej, zostaną przeniesione do końca tego roku. Nowa siedziba to 535 łóżek, w tym 453 pediatrycznych, 37 neonatologicznych i 45 położniczych. Jest to o 156 łóżek więcej niż w sumie w szpitalu na Działdowskiej i Marszałkowskiej. Docelowo na Ochocie zlokalizowanych będzie 28 jednostek, które stawiają sobie za zadania pomoc najmłodszym, rozwijanie medycyny i kształcenie studentów. Nowością w szpitalu jest pediatryczny oddział ratunkowy, którego lewobrzeżna Warszawa do tej pory nie miała. W pierwszych miesiącach 2016 r. ruszą dwie nowe jednostki: Klinika Położnictwa i Perinatologii oraz Klinika Neonatologii.

W ceremonii otwarcia placówki uczestniczyli przedstawiciele rządu, stołecznego ratusza, rzecznik praw pacjenta, posłowie i senatorowie, Anna Komorowska, a także bp Rafał Markowski. Szpital pobłogosławił abp Henryk Hoser.

Nowy budynek na Ochocie ma 8 kondygnacji: podziemną, parter, 5 pięter szpitalnych oraz część techniczną. Powstał także podziemny parking wielopoziomowy na blisko 400 pojazdów oraz naziemny z 34 miejscami parkingowymi. Na dachu obiektu znajduje się całodobowe lądowisko sanitarne dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Powstanie nowego gmachu było finansowane z budżetu państwa. Koszt budowy i wyposażenia wyniósł ok. 550 mln złotych. Budowla wznosi się na działce o wartości 54 mln zlokalizowanej przy ul. Żwirki i Wigury 63, będącej własnością uczelni. Śmiała inwestycja realizowana była w latach 2007-2015. Kamień węgielny wbudowana 10 stycznia 2012 r.