Znaki już są!

Agata Ślusarczyk

publikacja 18.10.2015 09:20

Symbole Światowych Dni Młodzieży rozpoczęły peregrynację po archidiecezji warszawskiej.

Znaki już są! Krzyż i ikona MB zostały wniesione do kościoła seminaryjnego w procesji z flagami i świecami Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Krzyż i ikona Najświętszej Maryi Panny Salus Populi Romani 17 października dotarły do kościoła seminaryjnego. Symbole zostały przyniesione w procesji z pochodniami i flagami ŚDM oraz flagami państw, które gościły do tej pory młodzież spotykającą się z papieżem. Po ucałowaniu krzyża i ikony maryjnej, odczytaniu Ewangelii św. Jana o wywyższeniu przez Mojżesza węża na pustyni zostały uroczyście wniesione do świątyni. Odmówiono Różaniec, a w godzinie Apelu Jasnogórskiego rozpoczęto pierwsze w archidiecezji czuwanie nocne przy symbolach.

Wydarzenie zgromadziło wielu młodych ludzi. - To okazja, by przybliżyć sobie ideę międzynarodowego spotkania młodzieży z papieżem, stopniowo je poznawać i duchowo się do niego przygotować - mówi 18-letnia Weronika, która na Krakowskie Przedmieście przyjechała z parafii Wniebowzięcia NMP w Babicach Starych i wraz z grupą młodzieży czekała na symbole przed drzwiami świątyni.

- To ważne wydarzenie w diecezji. Symbole od lat wędrują po całym świecie i teraz dotarły do nas. Wybieram się do Krakowa, krzyż i ikona Matki Bożej też tam będą, ale mogę nie mieć sposobności, by podejść do nich bliżej. Teraz jest to możliwe. Bez tłoku, w skupieniu pomodlę się tak długo, jak będę chciała - wyjaśnia Lucyna, 17-letnia wolontariuszka z parafii św. Huberta w Zalesiu Górnym.

Oczekującej młodzieży towarzyszyli warszawscy seminarzyści. - W naszym kościele młodzi ludzie przygotowują się do kapłaństwa. Liczę, że Światowe Dni Młodzieży spowodują wzrost liczby powołań w Polsce. O to będę się modlił - wyjaśnia alumn Paweł.

W niedzielę po Mszy św. o godz. 11 procesja z krzyżem i ikoną wyruszy do kościoła Przemienienia Pańskiego oo. kapucynów na Miodowej. Ok. godz. 13.30 symbole zostaną przeniesione na drugą stronę ulicy do cerkwi oo. bazylianów. 45 minut później zagoszczą w katedrze WP, a ok. godz. 16.40 - u paulinów na Długiej. Wieczorem będą przy Kolumnie Zygmunta i w kościele św. Anny. Tu w ramach adoracji odbędzie się modlitwa za ofiary handlu żywym towarem z okazji przypadającego w niedzielę IX Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi.

W archidiecezji warszawskiej symbole ŚDM będą ponad dwa tygodnie. Prócz stolicy, odwiedzą: Grójec, Piaseczno,  Raszyn, Niepokalanów, Pruszków i Grodzisk Mazowiecki. Przy krzyżu i ikonie będzie można modlić się w kościołach, w szkołach, uczelniach, miejscach pracy, a nawet areszcie śledczym.

Krzyż i ikonę MB Polakom przekazała młodzież z Brazylii. 14 kwietnia 2014 r. prosto z Rzymu symbole przyjechały do Poznania, by później odwiedzać kolejne diecezje. W międzyczasie powędrowały na Białoruś, Litwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. Do Polski  wróciły 14 grudnia 2014 r. i pozostaną tu do Światowych Dni Młodzieży. Peregrynacja po diecezjach zakończy się w Krakowie, gdzie krzyż i ikona Matki Bożej obecne będą podczas wszystkich wydarzeń centralnych ŚDM.