Abp Hoser: nie zmieniono dyscypliny Eucharystii

jjw /SALVE TV

publikacja 24.10.2015 23:19

Biskup warszawsko-praski o dokumencie końcowym synodu.

Abp. Henryk Hoser podsumował zakończone obrady Synodu o Rodzinie Abp. Henryk Hoser podsumował zakończone obrady Synodu o Rodzinie
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

- Synod nie zmienił dotychczasowej dyscypliny sakramentu Eucharystii. Kościół będzie stosował te same kryteria dopuszczenia do Eucharystii, jakie obowiązywały do dzisiaj - powiedział po zakończonych obradach Synodu o Rodzinie, abp Henryk Hoser dla diecezjalnej telewizji SALVE TV. Arcybiskup podkreślił, że kryteria oceny sytuacji osób rozwiedzionych, opisane przez św. Jana Pawła II, są nadal obowiązujące i nie ma od tego odchyleń.

Przyznał, że niektórzy ze względu na użyte w dokumencie końcowym słowo "rozeznanie", uważają, iż być może dopuszczono jakieś możliwości wyjątków. Abp Hoser zaznaczył, że w praktyce Kościoła wyjątki stosuje się w przypadku przepisów prawa kanonicznego, ale w przypadku prawa objawionego wyjątków nie ma.

Biskup warszawsko-praski wyraził nadzieje, że zapisy budzące u niektórych wątpliwości, zostaną doprecyzowane. Liczy na to, że dokona tego papież Franciszek, do którego teraz trafi dokument końcowy synodu. 

Abp Hoser: z synodu wracamy z tarczą, doktryna Kościoła bez zmian
Salve TV