Pastelowa jesień w Muzeum Narodowym

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 28.10.2015 18:32

Nowa wystawa na deszczowe dni: Wyspiański, Wyczółkowski, Witkacy...

Na wystawie zobaczymy pastele Stanisława Wyspiańskiego Na wystawie zobaczymy pastele Stanisława Wyspiańskiego
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Kruche, delikatne, aksamitne i przez to niezwykle piękne. Od jutra w Muzeum Narodowym można oglądać wystawę 250 pasteli ze zbiorów, które przeleżały w magazynach. Nie są prezentowane nie tylko ze względu na niewielką powierzchnię wystawienniczą warszawskiej placówki.

Pastele są wymagająca techniką artystyczną także przy ich przechowywaniu. Są wrażliwe na dotyk i przenoszenie. Ustawione zbyt długo w pionie, osypują się.

- Dlatego pastele są materiałem, po który rzadko sięgamy. Przy okazji przygotowywania wystawy, dokonaliśmy ich przeglądu konserwatorskiego i badań - mówiła podczas wernisażu Agnieszka Morawińska, dyrektor MN w Warszawie.

Kuratorki wystawy Joanna Sikorska i Anna Grochala podkreślały, że warszawska ekspozycja włącza się ogólnoświatowy trend, który na nowo odkrywa piękno tej ulotnej i nietrwałej sztuki.

Przywołały niedawne wystawy malarstwa pastelowego w Nowym Jorku i Londynie. Obrazy na wystawie zaprezentowały w układzie chronologiczno-tematycznym: od XVIII wieku po pierwszą połowę XX wieku. Od Louisa Francois Marteau, który był nadwornym pastelistą Stanisława Augusta Poniatowskiego, po Firmę Portretową Witkacego

Portrety, pejzaże, martwe natury...   Portrety, pejzaże, martwe natury...
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
Na wystawie zobaczymy dzieła m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego, Olgi Boznańskiej, Stanisława Ignacego Witkiewicza.

- To absolutnie piękna wystawa. Sama stanęłam oniemiała przed kilkoma obrazami - zachwalała Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego. - Zachwyca barwami, ciepłem, zwyczajnym pięknem, mistrzostwem kreski... To wystawa w sam raz na jesienne szarugi i zimowe dni. Poprawi nastrój każdemu.

Wystawę "Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego" można oglądać w Muzeum Narodowym (Al. Jerozolimskie 3) do końca stycznia przyszłego roku.