Kard. Nycz: diecezja duchowo "przeorana"

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 03.11.2015 08:03

Ostatni dzień obecności symboli ŚDM w archidiecezji warszawskiej.

Przed dwa tygodnie symbole ŚDM przemierzały archidiecezję warszawską Przed dwa tygodnie symbole ŚDM przemierzały archidiecezję warszawską
Agata Ślusarczyk /Foto Gość

3 listopada jest ostatnim dniem peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji warszawskiej. Po Mszy św. o godz. 8 krzyż i ikona Najświętszej Maryi Panny Salus Populi Romani zostaną przewiezione z kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu do archikatedry św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.

Tam będą obecne do wieczora. O 10.00 rozpocznie się czuwanie, o 19.00 zostanie odprawiona Msza św. na pożegnania znaków, a po niej zostaną one przekazane przedstawicielom diecezji warmińskiej.

- Przyjęliśmy zasadę, że krzyż i ikona mają odwiedzić maksymalnie wiele parafii i innych miejsc naszej archidiecezji - mówi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. - Zdaję sobie sprawę, że to rodzi pewien niedosyt, bo w wielu parafiach były one tylko przez krótki czas i pewnie zabrakło czasu na dłuższą i głębszą refleksję.

 Kardynał zaznaczył, że w pierwotnych planach archidiecezja miała przyjąć symbole w pierwszej "turze", kiedy wiosną ubiegłego roku nawiedziły one m.in. diecezję warszawsko-praską. 

Jednak w tym czasie archidiecezja przygotowywała się do peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowski, która rozpoczynała się w czerwcu. Termin więc przesunięto na późniejszy.

 - I Bogu dzięki - mówi kard. Nycz. - Teraz po wakacjach, kiedy młodzież wróciła do swoich zajęć, kiedy studenci przyjechali do Warszawy, to duchowe "przeoranie" naszej diecezji peregrynacją symboli, uruchamia faktyczne przygotowania do przyszłorocznego spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie. Peregrynacja zbliżyła młodzież do klimatu tego wydarzenia, mam nadzieję też zachęciła, co widzimy po wzrastającej liczbie tych, którzy zapisują się na spotkanie jako jego uczestnicy, ale też jako wolontariusze w Krakowie i tutaj, w naszej archidiecezji.

Peregrynacja symboli ŚDM w archidiecezji warszawskiej rozpoczęła się 17 października. W ciągu dwóch tygodni krzyż i ikona były obecne w 98 kościołach i sanktuariach oraz w nuncjaturze apostolskiej, u sióstr, urszulanek, szarytek, przy papieskim krzyżu na pl. Piłsudskiego, na Politechnice Warszawskiej, w kilku liceach i gimnazjach, w domu pomocy społecznej.