Bądź jak świeca

Tomasz Gołąb

publikacja 26.11.2015 13:11

- Dzieci jak nikt inny potrzebują troski, ciepła i nadziei. Płomień tej świecy to nie tylko wyraz dobrych intencji i dobrego serca ofiarodawców, ale także znak bardzo konkretnej pomocy, dzięki której mamy wpływ na losy drugiego człowieka - mówi ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, rozpoczynając po raz 22. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

Bądź jak świeca Od 16 lat Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom ma wymiar ekumeniczny Tomasz Gołąb /Foto Gość

Caritas po raz 22. rozpoczyna Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Każdego roku, na milionach stołów wigilijnych w Polsce płonie świeca Caritas. Dzięki niej corocznie dziesiątki tysięcy dzieci z ubogich rodzin otrzymuje dożywianie, wsparcie edukacyjne oraz letni wypoczynek. 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na pomoc dzieciom z zagranicy. W tym roku wsparciem zostaną objęte dzieci syryjskie.

- Dzieci jak nikt inny potrzebują troski, ciepła i nadziei. Płomień tej świecy to nie tylko wyraz dobrych intencji i dobrego serca ofiarodawców - to znak bardzo konkretnej pomocy, dzięki której mamy wpływ na losy drugiego człowieka - mówi ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, podkreślając że tylko w tym roku dzięki pomocy parafialnych oddziałów Caritas 40 tys. dzieci wyjechało na wakacje, a 50 tys. otrzymało tornister pełen uśmiechu. - Postawienie Wigilijnej Świecy na świątecznym stole to wydobywanie dobra spod warstwy zła i niemocy. A także okazja do krótkiej katechezy rodziców, którzy tłumaczą dzieciom sens pomagania innym dzieciom, które nie ze swojej winy znalazły się w biedzie - dodaje.

Pomoc świadczona dzięki funduszom z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom realizowana jest między innymi przez 180 świetlic socjoterapeutycznych oraz przez blisko 5 tys. Parafialnych Zespołów Caritas.

Pierwsze świece Caritas zapłonęły na stołach w polskich domach w 1993 roku, w ramach akcji realizowanej na terenach zaledwie kilku diecezji. Tylko podczas 10. edycji akcji w 2004 roku było ich 4,5 miliona. Dzięki temu, od 22 lat pomoc otrzymało kilka milionów dzieci z ubogich rodzin. Od 2000 r. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom posiada wymiar ekumeniczny. Biorą w nim udział również Diakonia Kościoła Ewangelickiego i Eleos Kościoła Prawosławnego. W 1997 roku z ideą betlejemskiego światła pokoju do akcji przyłączyli się harcerze ZHP, dzięki temu świeca Caritas rokrocznie dociera m. in. do Prymasa Polski, premiera, prezydenta, Sejmu i Senatu.

- Świeca jest symbolem człowieka. Może stać zimna, nie zapalona, nie dając ani ciepła, ani blasku. Ale może spalać się dla innych, dając miłość innym - podkreśla ks. Doroteusz Sawicki z prawosławnej Eleos, która w tym roku chce rozprowadzić 15 tys. wigilijnych świec. - Jest wielu tych, którzy cierpią z powodu głodu miłosierdzia, ale też wielu takich, którzy wciąż chcą "spalać się" dla innych, choćby kupując wigilijną świecę - dodaje.

- Hasłem tegorocznej akcji są słowa: GŁODNI MIŁOSIERDZIA, nawiązujące do rozpoczynającego się niebawem Roku Miłosierdzia ogłoszonego przez papieża Franciszka. Miłosierdzie w wymiarze Caritas polega przede wszystkim na spotkaniu osoby potrzebującej pomocy z osobą, która angażuje się w pomoc. 100 000 wolontariuszy Caritas bezpośrednio angażuje się w działania na rzecz potrzebujących, w tym w znacznej mierze na rzecz dzieci - dodaje ks. Marian Subocz.

Kulminacja tegorocznej akcji będzie miała miejsce 22 grudnia w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym Caritas dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach, w którym 22 lata temu zrodziła się idea świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Kilkaset dzieci wraz z opiekunami, wolontariuszami i pracownikami Caritas weźmie tam udział w uroczystych jasełkach.

Akcję wspierają postaci życia publicznego i artystycznego, m.in. abp Stanisław Gądecki, Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak, aktorzy: Andrzej Grabowski, Dorota Chotecka-Pazura, Marcin Kwaśny, dziennikarka Marcelina Zawadzka i inni.

Akcję można wesprzeć nabywając wigilijną świecę Caritas, wysyłając SMS z hasłem POMAGAM na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub przez wpłatę na konto Caritas z dopiskiem WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM. Szczegóły na stronie www.wigilijnedzieIocaritas.com.

Patronami medialnymi wydarzenia są: TVP1, Polskie Radio, Gość Niedzielny, Niedziela, portale DEON oraz STACIA7.

Uroczysta, ekumeniczna inauguracja tegorocznej edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom będzie miała miejsce 29 listopada o godz. 15 w prawosławnej katedrze św. Marii Magdaleny (Al. Solidarności 52).