Ofiarom stanu wojennego

Tomasz Gołąb

publikacja 13.12.2015 13:45

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, Grzegorz Przemyk, ks. Stanisław Suchowolec. IPN na Krakowskim Przedmieściu uczcił tych, którzy stracili życie w stanie wojennym i w wyniku późniejszych represji.

Ofiarom stanu wojennego

Na Krakowskim Przedmieściu zaprezentowana została wystawa „Ofiary stanu wojennego”, przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN przy współpracy Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA. Wystawa przygotowana została według pomysłu i koncepcji Anny Beaty Bohdziewicz i Mariusza Hermanowicza. Autorem projektu graficznego i aranżacji jest Danuta Błahut-Biegańska. Na wystawie przedstawiono sylwetki 56 ofiar z okresu stanu wojennego, jak i okresu późniejszego, w tym trzech księży zamordowanych w 1989 r. 

Wprowadzenie 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego otworzyło nowy rozdział w dziejach komunistycznego terroru w Polsce. Blisko dziesięć tysięcy osób internowano, tysiące aresztowano i skazano na kary sięgające 10 lat więzienia. Znacznie większa jest liczba zwolnionych z pracy, inwigilowanych i szykanowanych.

Największą ofiarę poniosły osoby, które na skutek działań komunistycznego aparatu przemocy straciły życie. Już od pierwszych dni stanu wojennego ginęli uczestnicy spontanicznych protestów, w następnych miesiącach lista zabitych powiększała się o kolejne osoby – zastrzelone lub pobite na śmierć.

 

 

TAGI: