Pokłonią się Dzieciątku

Tomasz Gołąb

publikacja 04.01.2016 14:39

Trwają ostatnie przygotowania do Orszaku Trzech Króli, który w tym roku wyruszy w 420 miejscowościach.

Pokłonią się Dzieciątku Trzech Królów zagrają w warszawskim orszaku: Zhenwen Liu z Chin, Arinze Nwolisa z Nigerii i Szymon Owczarzy z... Polski Tomasz Gołąb /Foto Gość

Melchior pochodzi z Chin, Baltazar VIII to dawny piłkarz Wisły Kraków pochodzący z Nigerii, a król europejski, Kacper, do Warszawy przybył 12 lat temu z Górnego Śląska. Ostatnie dwa lata odgrywał rolę Heroda, więc "nominację" na mędrca ze wschodu odbiera trochę jak awans.

W Warszawie przejdą dwa orszaki, jeden na pl. Piłsudskiego, gdzie po pokłonie Dzieciątku zagra Arka Noego i na Pradze, gdzie w rolę Świętej Rodziny wcielą się rodzice 5-miesięcznego Mikołaja Marii. Będą modlić się, by nie było zbyt zimno. - Liczę na Opatrzność - mówi św. Józef, czyli Łukasz Wojdak.

- Orszak jest tylko jeden, chociaż idzie w 420 miejscowościach - mówi Anna Śmigielska z fundacji Orszak Trzech Króli. W tym roku kolędowe pochody w kartonowych koronach pójdą pokłonić się Dzieciątku po raz ósmy. - To inicjatywa oddolna, orszak organizują zwykli ludzie, amatorzy, którzy w uroczystość Trzech Króli chcą sprawiać ludziom radość i dzielić się swoją wiarą z innymi - dodaje.

Pokłonią się Dzieciątku   Orszak ma niezmienną narrację: opowiada o wydarzeniach sprzed 2 tys. lat. W role m.in. Świętej Rodziny, Trzech Króli, Gwiazdora, Heroda, Gospodarza, Aniołów i Diabłów, dwórki oraz rycerzy wcielą się rodzice, nauczyciele i dzieci.

Towarzyszyć im będą lokalne zespoły, chóry, regionalne kapele i orkiestry. Stawią się strażacy, kawaleria - osoby ważne dla lokalnej wspólnoty.

Nie zabraknie zwierząt - koni, wielbłądów, owieczek, i osiołka. Na Orszaku przedstawiane są również sceny ilustrujące wydarzenia biblijne towarzyszące Narodzeniu Pańskiemu takie jak Dwór Heroda, Gospoda, Walka dobra ze Złem, Brama do Nieba.

W poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

Od roku 2013 Komisja Episkopatu Polski ds. Misji współpracuje z organizatorami Orszaku Trzech Króli, prowadząc animację misyjną. Wolontariusze i misjonarze będą rozprowadzali podczas Orszaków okolicznościową gazetkę.

- Ta uroczystość kojarzy się z misjami, bo trzej mędrcy są przedstawicielami pogańskich narodów, które nie poznały jeszcze Chrystusa. Chcemy podkreślić w ten sposób obecność 2040 polskich misjonarzy w 97 krajach świata, na wszystkich kontynentach - mówi ks. Zbigniew Sobolewski z Dzieła Ad Gentes.

Pokłonią się Dzieciątku   Tomasz Gołąb /Foto Gość Tegoroczny Orszak będzie wyjątkowy, jak jego temat nawiązujący do Roku Miłosierdzia: „Nade wszystko miłosierdzie - Miłość. Pokój. Przebaczenie".

W warszawskim orszaku Dzieciątku, ze względu na 1050. rocznicę Chrztu Polski, pokłonią się oprócz Trzech Króli także Mieszko I i jego żona, Dobrawa. Przeprowadzona zostanie także zbiórka pieniężna na organizację Światowych Dni Młodzieży w diecezjach.

- Orszak to dziś przedsięwzięcie w ogromnej skali. Chociaż zaczynaliśmy od poprowadzenia kilkuset chłopców na ulice Warszawy. Wtedy jednak nikt nie spodziewał się, że skromny pomysł może przerodzić się w tak wielkie poruszenie serc w całym kraju - mówi Maciej Marchewicz. - To przedsięwzięcie apolityczne, nie przeciw komuś. Chcemy po prostu przywrócić zwyczaj kolędowania, bo mało kto zdaje sobie sprawę, że możemy jako Polacy pochwalić się około 700 kolędami, niektórymi po kilkanaście zwrotek. To więcej niż cała reszta Europy razem wzięta - dodaje, pokazując specjalną, "orszakową" aplikację na telefony, z pełnymi tekstami kolęd.

W tym roku Orszak przejdzie w 420 polskich miastach i miejscowościach, a także w kilkudziesięciu miejscach na świecie, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze. Do policzenia uczestników Orszaku zostało rozesłanych 1,4 mln naklejek.

- W ubiegłym roku mieliśmy ich milion, ale zabrakło dla wszystkich uczestników - mówi Anna Śmigielska. 6 stycznia 2015 Orszak Trzech Króli odbył się w 330 miejscach.

Centralny Orszak w Warszawie Centralny Orszak Trzech Króli, zrzeszający organizatorów i uczestników z całej Warszawy oraz okolic, wyruszy tradycyjnie po godzinie 12, z Placu Zamkowego, po modlitwie „Anioł Pański” pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza.

Jak co roku nie zabraknie atrakcji dla wszystkich. W trakcie poszukiwania Jezusa, Trzej Królowie, Kacper VIII, Melchior VIII oraz Baltazar VIII wraz z towarzyszącymi im orszakami dwórek, rycerzy i wojowników, oraz wszystkimi przybyłymi na Orszak, miną 7 scen przedstawiających wydarzenia opisane w Ewangelii: „Dwór Heroda”, „Gospoda”, „Diabelskie Igraszki”, „Walka dobrych aniołów ze złymi diabłami”, „Brama do Nieba” i „Stajenka”. Pierwsza scena „Edykt Cezara Augusta” przejdzie całą trasą Orszaku.

Jako pierwsza w drogę do Betlejem uda się brzemienna Maryja pod opieką Józefa, będą im towarzyszyli najmłodsi organizatorzy Orszaku Trzech Króli. Rodzeństwo, starszych orszakowych aktorów, które jeszcze nie dorosło chociaż do roli aniołka czy pastuszka, uda się do Stajenki prowadzone przez Mamę lub Tatę w Orszaku Rodzinnym. Wszystkie sceny zlokalizowane na trasie Orszaku będzie można oglądać już od 11.15.

Pokłonią się Dzieciątku   Tomasz Gołąb /Foto Gość Jak co roku uczestnicy Orszaku zostaną wyposażeni w orszakowe korony oraz śpiewniki, a Anioły dokonają „spisu ludności” przy pomocy orszakowych naklejek.

Aktorzy i organizatorzy Orszaku wywodzą się z 16 warszawskich szkół, przedszkoli i organizacji harcerskich, ich przyjaciół oraz znajomych.

Około godziny 13.00 Orszak dotrze do Stajenki usytuowanej na Placu Piłsudskiego, Krakowskim Przedmieściem, ulicą Królewską, aby pokłonić się Dzieciątku i złożyć niesione dary.

Po pokłonie zostanie odczytana Ewangelia. Następnie na Placu Piłsudskiego odbędzie się „Koncert kolęd Orszaku Trzech Króli” na którym wystąpi zespół Arka Noego. Koncert jest organizowany przy współpracy z m.st. Warszawy. Wspólne kolędowanie na pl. Piłsudskiego będzie trwało do godziny 15.

Pokłonią się Dzieciątku   Tomasz Gołąb /Foto Gość Orszak w diecezji Warszawsko Praskiej Orszak Trzech Króli, który przejdzie ulicami dzielnicy Targówek, na terenie diecezji warszawsko- praskiej, rozpocznie się o godzinie 13.00. Poprzedzi go Msza św. z udziałem abp. Henryka Hosera SAC w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, ul. Wysockiego 8.

Od godziny 13 przed Domem Kultury „Świt” odbędą się występy szkolnych grup artystycznych i animacje dla dzieci zgromadzonych w orszaku. Około 13.15 przy Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej odbędzie się pierwsza scena Orszaku „Edykt Cezara Augusta”. Scena animowana przez DK Świt.

Orszak wyruszy o 13.30 po modlitwie Anioł Pański spod Domu Kultury „Świt” i Kościoła MB Różańcowej w drogę do „Betlejem”. Celem wędrówki jest Park Bródnowski, w którym zostanie oddany pokłon Dziecięciu i odczytana Ewangelia. Na zakończenie Orszaku Trzech Króli, około godz. 15, planowany jest koncert „Rockolędy” w wykonaniu zespołu Ę-dur.

Orszak Trzech Króli organizowany jest również w Płońsku, Łomiankach, Baniocha, Ożarowie Mazowieckim, Kozienicach, Szymanowie, Pruszkowie, Mińsku Mazowieckim, Kutnie oraz Nadarzynie.