Orszak to świadectwo misyjności Kościoła

Agata Ślusarczyk

publikacja 06.01.2016 13:10

- Przyjść do Chrystusa, spotkać się z Nim, a potem iść z tą Dobrą Nowiną do innych - na tym polega istota ewangelizacji i misyjności Kościoła - mówił w Uroczystość Objawienia Pańskiego kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Orszak to świadectwo misyjności Kościoła Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. w Uroczystość Objawienia Pańskiego Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Liturgia sprawowana była w intencji 30. rocznicy święceń biskupich Mariana Dusia, emerytowanego biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej.

W homilii kard, Kazimierz Nycz podkreślił, że Uroczystość Objawienia Pańskiego ukazuje ważną prawdę - Bóg dał swojego Syna dla zbawienia wszystkich ludzi. Prawda ta objawiała się właśnie podczas narodzenia Chrystusa.

- W ten sposób Bóg objawiając nam prawdę przyjścia swojego Syna, chciał pokazać, że przyszedł nie tylko dla zbawienia narodu wybranego, ale dla zbawiania wszystkich ludzi - powiedział.

Kaznodzieja podkreślił, że obraz przychodzących do żłobka pasterzy, magów i królów jest od samego początku obrazem Kościoła misyjnego.

- Już ci, którzy przyszli do żłóbka, uwierzyli, że to jest posłany Mesjasz, mimo że wszystko po ludzku było przeciw tej wierze. Wróciwszy do swoich domów i obowiązków ogłaszali prawdę o tym, co widzieli w stajence - powiedział.

Metropolita warszawski zwrócił także uwagę, że Trzej Królowie wrócili z Betlejem "inną drogą” czyli odmienieni.

- Na tym polega istota ewangelizacji i misyjność Kościoła - przyjść do Chrystusa, spotkać się z Nim, a potem iść z tą Dobrą Nowiną do innych, by prawda o Jezusie była znana wszystkim ludziom - podkreślił kardynał.

Obecnemu na Mszy św. biskupowi seniorowi Marianowi Dusiowi, w 30. rocznicę święceń biskupich, metropolita warszawski  podziękował za "gorliwą, kompetentną i pobożną posługę biskupią w Kościele w Polsce i Kościele warszawskim".

- Pragnę w imieniu naszej archidiecezji, kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich podziękować za 28 lat czynnej posługi dla Kościoła, a także za te ostatnie lata przeżyte na modlitwie i w przyjęciu krzyża cierpienia i choroby - powiedział kard. Nycz, dziękując także biskupowi za posługę w Konferencji Episkopatu Polski.

Na zakończenie Mszy św. metropolita warszawski zachęcił wszystkich do udziału w VIII Orszaku Trzech Króli.

- Jest to świadectwo wiary i misyjności Kościoła, która w tym roku jest misyjnością miłosierną. W ten sposób będziemy zwiastowali na ulicach naszego miasta, a także w ponad 400 miast w Polsce i za granica prawdę o Bożym Narodzeniu, Trzech Królach i o tym, że Bóg w Jezusie objawił się wszystkim ludziom. Takich, którzy Go nie znają jest bardzo wielu w naszej ojczyźnie i stolicy - powiedział.

Bezpośrednio przed Mszą św. zostały wręczone odznaczenia za zasługi dla archidiecezji warszawskiej.