Kościół bardziej poznał życie konsekrowane

Agata Ślusarczyk

publikacja 26.01.2016 16:38

- Kościół stał się bardziej wspólnotą, w której są wspólnoty życia konsekrowanego - mówił podsumowując Rok Życia Konsekrowanego bp Kazimierz Gurda, przewodniczący komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego.

Kościół bardziej poznał życie konsekrowane Bp Kazimierz Gurda, przewodniczący komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Konferencja podsumowująca Rok Życia Konsekrowanego i poprzedzająca Światowy Dzień Życia Konsekrowanego odbyła się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Bp Kazimierz Gurda, przewodniczący komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego, zaznaczył, że kończący się 2 lutego ustanowiony przez papieża Franciszka Rok Życia Konsekrowanego i rozpoczynający się Jubileusz Miłosierdzia to nie przypadek.

- Życie konsekrowane ma zawsze związek z Bożą miłością. Bóg obdarowuje człowieka miłością, a człowiek odpowiada Bogu na tę miłość. Wszystkie osoby konsekrowane są wezwane do tego, by ukazywać oblicze Miłosiernego Boga, nie tylko słowem, ale i czynem - mówił.

Dodał, że ta myśl łącząca Rok Życia Konsekrowanego z Rokiem Miłosierdzia zawarta jest w liście Konferencji Episkopatu Polski na 2 lutego, kiedy w Kościele obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Podsumowując kończący się Rok Życia Konsekrowanego, biskup siedlecki zwrócił uwagę na ilość wydarzeń, która w tym roku miała miejsce. - Każda wspólnota zakonna organizowała wydarzenia mające na celu przybliżyć swój charyzmat. Były też wydarzenia ogólnopolskie takie jak konferencje naukowe w Lublinie czy w Warszawie, pielgrzymki osób konsekrowanych oraz ich rodziców - wyliczał.

Hierarcha zwrócił uwagę na owoce, jakie przyniósł ten rok dla zgromadzeń. - To był impuls do tego, by lepiej poznać swój charyzmat i lepiej go realizować. Rok ten pomógł także zobaczyć Boże działanie w historii danej wspólnoty - powiedział.

Rok Życia Konsekrowanego przyniósł także owoce dla całego Kościoła.

- Mam nadzieje, że Kościół jako wspólnota bardziej poznał tych, którzy taki sposób życia wybrali, a poszczególne zgromadzenia stały się bliższe wspólnotom, wśród których żyją i pracują, także relacje między zgromadzeniami, a parafiami stały się bardziej bliskie i zażyłe - powiedział.

Biskup dodał, że dzięki Rokowi Życia Konsekrowanego "Kościół stał się bardziej wspólnotą, w której są wspólnoty życia konsekrowanego".

Obecni na konferencji prasowej przedstawiciele męskich i żeńskich zgromadzeń zakonny przybliżyli swoją posługę miłosierdzia w Polsce i za granicą.

M. Krzysztofa Barbaj, albertynka, podkreśliła wagę współpracy zgromadzenia z instytucjami rządowymi, samorządowymi i społecznymi przy realizowania dzieł miłosierdzia.

- W naszym społeczeństwie, które ciągle jeszcze przechodzi transformację, jest wielkie zapotrzebowanie na dzieła miłosierdzia. One nie tylko obejmują ludzi ubogich i bezdomnych, ale o miłosierdziu możemy mówić w dziedzinie takiej jak wychowanie, zdrowie, działalność wydawnicza. Wszystkie te dzieła są realizacją tego nakazu Chrystusa: "Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych Mnieście uczynili” - mówiła.

W Polsce istnieją 103 czynne żeńskie zgromadzenia zakonne i 13 żeńskich zakonów klauzurowych. Najliczniejszą grupę stanowią siostry pracujące w katechizacji, nauczaniu i wychowaniu i duszpasterstwie zdrowia.

Siostry nie tylko prowadzą dzieła własne tj. przedszkola, szkoły, bursy czy świetlice, ale także pracują w dziełach prowadzonych przez inne podmioty tj. Caritas, parafie, urzędy czy instytucje kościelne.

Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił w 1997 roku Jan Paweł II. Osoby konsekrowane odnawiają w tym dniu swoje śluby, a w kościołach zbierane są datki na rzecz zakonów klauzurowych.

2 lutego zakończy się także ogłoszony przez papieża Franciszka rok poświęcony życiu konsekrowanemu. W tym roku Dzień Życia Konsekrowanego odbędzie się pod hasłem "Życie konsekrowane - darem miłosierdzia”.