Pobudka: Wielki Post!

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 17.02.2016 12:58

Nie odkładaj nawrócenia do jutra....

"Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię..." "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię..."
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Księga Syracydesa przestrzega: "Nie zwlekaj z nawróceniem do Pana ani nie odkładaj tego z dnia na dzień: nagle bowiem gniew Jego przyjdzie i zginiesz w dniu wymiaru sprawiedliwości" (5,7).

Nawrócić mamy się tu i teraz, w zabieganym pierwszym tygodniu po feriach, przy dziesiątkach spraw czekających na załatwienie, w naszym zmęczeniu, pośpiechu, poczuciu wypchanego po brzegi kalendarza.

Właśnie dlatego, że wszystko tak gna i nas przytłacza, potrzeba nam nawrócenia: oderwania myśli i serca od pracy, domu, zajęć pozalekcyjnych dzieci i skierowania ich ku Temu, z Którego łaski mamy przecież wszystko. Ku Temu, Który nas kocha ponad miarę, do Którego możemy przyjść z każdą sprawą i Któremu możemy oddać każdy swój grzech bez obawy odrzucenia czy potępienia. Ku Temu, Który wciąż na nas czeka. Na nasz czas i serce. 

Wielki Post przynosi nam wiele okazji do nawrócenia serca podczas rekolekcji, nabożeństw wielkopostnych, adoracji krzyża, spowiedzi...

W tym roku możliwości jest więcej, poprzez czterdzieści kościołów stacyjnych ustanowionych w obu warszawskich diecezjach na 40 dni  Wielkiego Postu. Każdego dnia w innym kościele, przez cały dzień trwają modlitwy i nabożeństwa, spowiednicy dyżurują w konfesjonałach, a ustanowieni przez papieża Franciszka misjonarze miłosierdzia głoszą nauki i spowiadają, rozgrzeszając także z win, których odpuszczenie było dotąd zarezerwowane wyłącznie Stolicy Apostolskiej.

Terminarz dyżurów kościołów stacyjnych w Warszawie podajemy TUTAJ.

O tym, gdzie jeszcze warto szukać wsparcia na drodze nawrócenia i zmiany chrześcijańskiego życia, piszemy poniżej. 

Droga Krzyżowa

Z udziałem ruchów katolickich archidiecezji warszawskiej 19 lutego o 18.30 zostanie odprawiona wielkopostna Msza św. i Droga Krzyżowa w kościele Najświętszego Zbawiciela, przy ul. Marszałkowskiej 37..

Adoracja krzyża

„DNA - dna miłosierdzia” - pod tym hasłem rozbiegać będą piątkowe adoracje, przygotowane przez kleryków  Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w kościele seminaryjnym (ul. Krakowskie Przedmieście 52/54). Pierwsza adoracja 19 lutego o godz. 20. „Odpowiadając na papieskie zawołanie, pozwólmy Jezusowi objawić, jakie jest DNA miłosierdzia i jak głęboko sięgają jego dna” - zachęcają klerycy do wspólnego rozważań w Roku Miłosierdzia.

Dla rodziców niepełnosprawnych dzieci

27 lutego w godz. 10-17 w Zespole Szkół Integracyjnych nr 75 w Warszawie, przy ul. Bartosika 5 o. Jakub Szelka SJ poprowadzi dzień skupienia dla rodziców niepełnosprawnych dzieci. Jego tematem będzie: „Miłosierdzie w duchowości ignacjańskiej”. Organizatorzy zapewniają poczęstunek oraz opiekę dzieciom. Obowiązują zapisy: tel. 600 076 074, beatamlot@wp.pl.

Akademickie

W kościele św. Dominika (ul. Dominikańska 2) na Służewie rekolekcje dla studentów poprowadzą od 28 lutego do 2 marca ojcowie Tomasz Nowak OP i Tomasz Gaj OP. Przeor klasztoru dominikanów na Freta o. Michał Adamski OP zaprasza do parafii MB Królowej Polski na Marymoncie na rekolekcje pt. "Szczęśliwa wina". 20 marca nauki odbędą się o godz. 18, a w kolejnych trzech dniach o godz. 20.

Wprost z Tyńca

Od 14 do 16 marca o godz. 19 w kościele św. Kazimierza sióstr benedyktynek-sakramentek opat tyniecki o. Szymon Hiżycki OSB poprowadzi rekolekcje pt. "W szkole ojców. Jak rozeznawać według Jana Kasjana". Wcześniej od 28 lutego do 3 marca tyniecki opat będzie głosił nauki w parafii bł. Edmunda Bojanowskiego na Ursynowie (ul. Kokosowa 12).

Dla singli

„Spotkaj Boga, siebie, drugiego człowieka” - pod takim hasłem od 4 do 6 marca w kościele Najświętszego Zbawiciela (ul. Marszałkowska 37) odbędą się rekolekcje dla dorosłych stanu wolnego powołanych do małżeństwa bądź rozeznających tę drogę. Nauki rekolekcyjne na Mszach św. o 18.30 wygłosi ks. Stanisław Szlassa, duszpasterz singli, prezes Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich. Po Mszach św. będzie możliwość uczestnictwa w pracy w grupach i adoracji.

Dla odważnych

"Na progu przepaści" to tytuł nauk i spotkań, które od 6 marca w kościele MB Królowej Polski (ul. Gdańska 6a) na Marymoncie poprowadzi ks. dr Janusz Kumala MIC. W niedzielę podczas każdej Mszy św., w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 8, 12,18 i 20.

Dla rodzin

Od 6 do 9 marca w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży (ul. Gwintowa 3) rekolekcje wygłosi ks. Andrzej Pawlak, moderator Domowego Kościoła Archidiecezji Warszawskiej. 

W archikatedrze

W bazylice archikatedralnej czterodniowe rekolekcje rozpoczną się 13 marca, naukami na Mszach św. o godz. 8, 9.30, 11,18, 19. W kolejnych dniach nauki na Mszy św. o godz. 19. Głosić je będzie o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap.

O (o)panowaniu

 "Władza jest boska" - to tytuł rekolekcji, jakie w kościele akademickim św. Anny poprowadzi ks. Wojciech Węgrzyniak, biblista z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.13 marca nauki będą głoszone o. 8.30, 10, 12, 15, 19, 21. Od poniedziałku do środy w godz. 10, 15, 18.30.

Ostatniej szansy

Od wielkiego poniedziałku 21 marca do wielkiej środy rekolekcje w kościele św. Dominika na Służewie poprowadzi o. Damian Mrugalski OP z Krakowa.