Jakie to skrzyżowanie?

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 21.02.2016 11:45

W Domu Spotkań z Historią otwarto wystawę o powojennej dekadzie Warszawy.

Wystawa jest szczególną lekcją historii dla najmłodszych Wystawa jest szczególną lekcją historii dla najmłodszych
Joanna Jureczko-Wilk

W świętującym 10-lecie istnienia Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 można oglądać wystawę: "Na nowo. Warszawiacy 1945-55". Składają się na nią zdjęcia z archiwum PAP pokazujące życie mieszkańców stolicy w pierwszych latach po wojnie. Obrazują one nie tylko odbudowę miasta z ruin, ale też powracające normalne życie: dzieci bawiące się na zgliszczach, matki z wózkami w parkach, dziewczynki niosące koszyczki z wielkanocną święconką, kolejki przed nielicznymi sklepami...

W pierwszym dniu wystawy odwiedziły ją tłumy. Przyszli na nią starsi mieszkańcy Warszawy, którzy dobrze pamiętają tamten okres. - O, pamiętam, że też nosiłyśmy takie kokardy i bawiłyśmy się hula-hop - mówiła starsza pani, patrząc na zdjęcie z małymi dziewczynkami. - No zobacz, księgarnia Idzikowskiego działała już wiosną w 1945 r. - dodał jej mąż.

Zdjęcia okazały się doskonałą lekcją historii dla młodszych pokoleń, które znają już Warszawę nowoczesną, tętniącą życiem, zakorkowaną samochodami, z wciąż rosnącymi drapaczami chmur. - Ech, to była ekipa - wzdychała młoda kobieta, stojąc przed fotografią towarzyszy i literatów klaszczących na kongresie zjednoczeniowym Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej.  - A gdzie oni wtedy wszyscy mieszkali? - rezolutnie pytał kilkulatek, kiedy mama pokazywała mu zdjęcie zrujnowanego centrum miasta. - Może w Pałacu? - dodawał jego starszy brat, patrząc na zdjęcie sterczącego wśród pola ruin i lśniącego bielą kamienia Pałacu Kultury i Nauki.

Na wystawie pokazano również odradzające się życie religijne stolicy, m.in. uroczystość powrotu cudownego krucyfiksu na zgliszcza warszawskiej katedry św. Jana Chrzciciela, pogrzeb bezimiennych ofiar powstania warszawskiego w kościele Zbawiciela 8 czerwca 1946 r. 

A co z zagadką tego zdjęcia?

Jakie to skrzyżowanie?   Przedstawia ono skrzyżowanie ulicy Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi. Zostało zrobione z hotelu Polonia w 1946 roku.

Wystawę "Na nowo" w Domu Spotkań z Historią można oglądać do 13 marca. Wstęp bezpłatny.