List otwarty w sprawie Łuku

Tomasz Gołąb

publikacja 04.03.2016 12:21

"Wzywamy do wzięcia na siebie odpowiedzialności za doprowadzenie do tego, żeby Warszawa i warszawiacy wreszcie godnie upamiętnili poświęcenie Polaków w obronie Ojczyzny w Bitwie Warszawskiej 1920 r." napisali w liście otwartym do wiceprezydenta stolicy Jacka Wojciechowicza społecznicy i historycy.

List otwarty w sprawie Łuku Jedna z dyskutowanych z władzami miast lokalizacji pomnika Bitwy Warszawskiej to skwer między jezdniami ul. Marszałkowskiej, na wysokości Ogrodu Saskiego Tomasz Gołąb /Foto Gość

"Szanowny Panie Prezydencie, wzywamy Pana do wzięcia na siebie odpowiedzialności za doprowadzenie do tego, żeby Warszawa i warszawiacy wreszcie godnie upamiętnili poświęcenie Polaków w obronie Ojczyzny w Bitwie Warszawskiej 1920 roku" - napisali w liście otwartym do wiceprezydenta Warszawy Jacka Wojciechowicza społecznicy i historycy zainteresowani wzniesieniem pomnika Bitwy Warszawskiej.

List został przesłany do Pana Prezydenta przez Tomasza Stasiaka z Fundacji Patriotycznej "Serenissima". Fundacja powstała, aby krzewić nowoczesny patriotyzm. Jej flagowym projektem jest budowa w stolicy Pomnika Bitwy Warszawskiej. Radę i zarząd fundacji tworzą: mec. Tomasz Stasiak, mec. Sławimir Lisiecki, Artur Gawiński, Paweł Ćwierzyński. To grupa prawników i przedsiębiorców z kilkunastoletnim doświadczeniem w zarządzaniu, doradztwie i inwestycjach, w tym w tak prestiżowych, globalnych korporacjach jak Dentons, PricewaterhouseCoopers, KPMG.

Fundacja proponuje dwie lokalizacje upamiętnienia Bitwy Warszawskiej. Jedno z nich to skwer na zbiegu ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r i Alej Jerozolimskich naprzeciwko Dworca Zachodniego. Drugie to przecięcie Osi Saskiej z ul. Marszałkowską. Pierwsze to duża, nieurządzona dziś powierzchnia, która mogłaby zostać zamieniona w park edukacyjny na temat wojny roku 1920. Druga lokalizacja wymagałaby przesunięcia wschodniej jezdni wraz z torowiskiem tramwajowym na zachód i powiększenia Ogrodu Saskiego o obecną wyspę pomiędzy jezdniami. Umiejscowienie na Osi Saskiej, zdaniem pomysłodawców, zapewniłaby wyeksponowanie Pomnika w jednym z najbardziej ruchliwych miejsc Warszawy. Pomnik byłby widoczny zarówno ze skrzyżowania ul. Marszałkowskiej z ul. Świętokrzyską, jak i z placu Bankowego. Tę lokalizację popiera także Jan Żyliński, polski milioner mieszkający na Wyspach Brytyjskich, który chciałby wraz ze Stowarzyszeniem Rodu Rodziewiczów i Towarzystwem Patriotycznym zbudować w tym miejscu Łuk Triumfalny. Inny pomysł, to przerzucenie Łuku Bitwy Warszawskiej przez Wisłę.

Pod listem Fundacji Patriotycznej "Serenissima" podpisali się profesorowie i przedstawiciele wielu środowisk.

- Impulsem do napisania listu było konsekwentne milczenie warszawskiego ratusza ws. dalszych prac nad doprowadzeniem do budowy pomnika na 100-lecie Bitwy Warszawskiej - tłumaczy Anna Kiljan z "Serenissima".

Lista podpisanych oraz treść listu na kolejnej stronie.

Szanowny Panie Prezydencie,

Zwracamy się do Pana z prośbą o podjęcie intensywnych działań, mających na celu budowę pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku przed 100. rocznicą tego wielkiego polskiego zwycięstwa.

Pamiętajmy, że zwycięstwo to zdecydowało nie tylko o zachowaniu przez Polskę niepodległości, ale stało się także impulsem do wielkiego wysiłku, jakim była wszechstronna odbudowa Rzeczypospolitej po 123 latach niewoli. Pokonanie bolszewików w 1920 roku dało Polakom wiarę we własne siły i pomogło przetrwać kolejnych 70 bardzo trudnych dla naszego kraju lat.

Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej połączone z odsłonięciem jej pomnika powinny stać się wydarzeniem na skalę europejską tak jak zwycięstwo w roku 1920 odsunęło groźbę bolszewizmu nie tylko od Polski ale i od naszych sąsiadów..

Dotychczasowe działania władz miasta w kwestii budowy pomnika utknęły w martwym punkcie. 
Od październikowego spotkania z organizacjami popierającymi budowę pomnika, nie ma ze strony ratusza żadnych wiadomości. I to pomimo zapowiedzi skierowania do Rady Miasta projektu odpowiedniej uchwały przed końcem 2015. Wiemy, że sprzyja Pan Prezydent inicjatywie upamiętnienia obrońców Warszawy z 1920 roku, dlatego chcielibyśmy, aby Pan osobiście dopilnował tej sprawy.

Prosimy Pana o doprowadzenie do przedstawienia Radzie m.st. Warszawy uchwały o budowie pomnika w konkretnej lokalizacji. Tylko wtedy będzie możliwe zorganizowanie międzynarodowego konkursu na projekt architektoniczny pomnika.

Szanowny Panie Prezydencie, wzywamy Pana do wzięcia na siebie odpowiedzialności 
za doprowadzenie do tego, żeby Warszawa i warszawiacy wreszcie godnie upamiętnili poświęcenie Polaków w obronie Ojczyzny w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

podpisali:

Prof. Wojciech Roszkowski
Prof. Andrzej Nowak
Tomasz Stasiak (Fundacja Patriotyczna "Serenissima")
Magdalena Błeńska (Poseł na Sejm RP)
Jakub Kulesza (Poseł na Sejm RP)
Michał Sas (Przewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście)

Karol Rabenda (Prezes Stowarzyszenia "Republikanie")
Michał Kalinowski (Prezes Klubu Jagiellońskiego - Warszawa)
Sebastian Kaleta (Prezes Stowarzyszenia "Młodzi dla Polski")
Piotr Mazurek (Koordynator projektu "Goń z pomnika bolszewika")